Dvě miniatury hradů na vlakovém nádraží Kunovice-Loučka
Malebné nádražíčko na trati Kojetín – Valašské Meziříčí je umístěno mezi obcemi Kunovice a Loučka a je z něj pěkný výhled na protější hřeben Hostýnských vrchů s několika zvláštními kuželovitými kopci, které jsem si sám pro sebe už před lety pojmenoval „rajnochovickými sopkami.“ Zajímavostí vlakového nádraží jsou rovněž romantické hradní miniatury umístěné pod lipami a chráněným dubem mezi hlavní a vedlejší nádražní budovou. Nejedná se o žádné „Karlštejny“, jde o zpodobnění dvou hradů, jejichž zříceniny se nacházejí nedaleko odtud na kopci nad Podhradní Lhotou v těsném sousedství masívu Kelčského Javorníka. Autor – zřejmě nějaký zaměstnanec ČD, si z jejich maketami hezky vyhrál a zobrazil je v době jejich největší slávy. Ta ale neměla dlouhého trvání...
Větší a výše položený Šaumburk nacházející se na vysokém kopci (608 m) nechal LP 1272 vystavět biskup Bruno ze Šaumburka, jinak také místodržící a kancléř krále Přemysla Otakara II. Toto rozsáhlé opevnění sídlo bylo zbudováno na půdorysu obdélníka o nejdelší straně 120 metrů, jenže se kvůli své megalomanské rozloze stalo neufinancovatelným i na tehdejší dobu. Pozdějším majitelem hradu se stal diplomat a válečník Mikuláš ze Šaumburka a jeho obydlí sloužilo jako správní sídlo Kelečské oblasti. Po čase Mikuláše ve funkci pánů pevnosti vystřídali loupeživí rytíři. Proto nechal Šaumburk roku 1451 Jan z Cimburka pobořit, ale za krále Jiříka z Poděbrad prošel obnovou. V dalších letech byl pak už definitivně opuštěn a zpustl. Do dnešních časů se z něj zachoval na přístupové šíji okromný hluboký hradní příkop, zbytek obranného valu a nízké základové zdivo paláce a jiných hradních objektů.
O něco níž se pod těmto velkým Šaumburkem v nadm.výši 530 m na kuželovitém výběžku hřebene vypínalo jeho hradní dvojčátko, zbudované před koncem 13.století. Mělo spoustu názvů - „Nový hrad“, „Nový Šaumburk“, „Bašta“, „Vala“ a tím posledním byl Zubříč. Tento feudální objekt vyrostl na místě původní dřevěné tvrze a v podstatě se stal předsunutým opevněním hlavního hradu. Zubříč je obklopen mohutným příkopem a valem a jeho jádro bylo umístěno na plochém temeni kopce tvaru komolého kužele. Na vrcholové plošině možno spatřit zbytky zdiva z jednotlivých hradních staveb a místo, kde stávala vysoká válcová věž – hláska.