Erotika na Karlově mostě (Praha – Staroměstská mostecká věž)
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
To, že je Staroměstská mostecká věž, dominanní to vstupní část Karlova mostu v Praze ze strany – světe div se – Starého Města pražského, jedním z klenotů české – a potažmo i evropské - „civilní“ gotiky, ví dnes snad úplně každý. Koneckonců podobu věže navrhl ve II. polovině 14. století jeden ze stavitelů svatovítské katedrály, tedy Petr Parléř. Budování věže prováděla jeho huť a i funkce stavbyvedoucího zůstala v rodině. Stavbu totiž vedl sochař a stavitel Michael Savoyen, Parléřův zeť a – jen tak mimochodem - architekt katedrály v Kolíně nad Rýnem. Věž však dokončil až kameník Petr a kromě něj a hlavních sochařů se zde vystřídalo kolem sta kameníků.
Skutečnost, že zobrazování různých erotických scén v podobě drobných sousoší na nejrůznějších stavbách středověku bylo svého času zřejmě oblíbenou kratochvílí kamenických mistrů, již mnohým z nás také nezůstala utajena. Vždyť stačí vzpomenout například nemravného mužíčka (Nehaňby) a nemravné ženušky na chrámu sv. Jakuba v Brně, o kterých jsem na „stránkách“ Turistiky již nedávno psal. A podobné atrakci, samozřejmě, neutekla ani naše matička stověžatá, respektive např. právě jedna její setina z Karlova mostu.
Problém zde však spočívá v tom, že každý člověk má podvědomou tendenci se u věží dívat tak nějak nahoru. Proč ne, tady také uvidíte spoustu zajímavých skulptur, i když už jen v několikátých novodobých kopiích. Stačí jmenovat taťku naší vlasti (při vší úctě, samozřejmě) Karla IV., jeho syna Václava se stejným pořadovým označením nebo postavy mnohých světců. Nalézt zde můžeme i velmi zajímavou podobu lva nebo zobrazení legendárního ledňáčka, tady už se však dostáváme do nižších pater věže. Objekty našeho zájmu však leží zcela dole, přesněji ve výšce přibližně 2 metry nad úrovní mostu. Pro případné zájemce rád upřesním, že musíte hledat ze strany od Starého Města, tedy od Křižovnického náměstí.
Budete odměněni a najdete zde dvě drobná satirická sousoší. Na tom vlevo je žena v hábitu a muž, jehož ručka šátralka je již zasunuta pod její suknicí. Zlí jazykové prý tvrdí, že se jedná o mnicha a jeptišku. Nevím tedy, jaký jsem jazyk, ale kardinálská čepička na hlavě chlípníkově hovoří za vše. Na pravé straně se pro změnu jakýsi muž pokouší rukou prozkoumat ženino poprsí. A tady se již o církevní pracovníky zjevně nejedná. Pro eventuelní hledače přikládám i návodnou fotodokumentaci a radu na závěr. Na mnohých našich středověkých památkách se dají najít různé „kuriozity“. Chce to jen se v klidu dívat a nehledat mezi největšími, nejnápadnějšími a nejslavnějšími fragmenty …