Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Ve většině měst se kostely v jejich historických jádrech pyšně dmou svojí hmotou a věžmi k nebesům a s uspokojením sledují, jak si jejich turističtí obdivovatelé nakloněním hlavy málem lámou vaz. Také město Jeseník má ve svém centru významný církevní svatostánek, ale nebýt jeho štíhlé vysoké věže, která nepatrně převyšuje blok domů na východní straně Masarykova náměstí, aby ho člověk v ulicích města pohledal... Nachází se na vedlejším Zámeckém náměstí - nedaleko taktéž dobře utajené tvrze s Muzeem - a při pohledu zblízka to tedy žádný drobeček není. Nynější neorenesanční podoba kostela pochází z 80.let 19.století. Původní objekt zde stál už v časech, kdy české království ovládl stavební sloh zvaný gotikou a už r. 1418 se v análech uvádí zmínka o jeho překrásném hlavním oltáři. Dva postranní oltáře byly původně zasvěceny svaté Hedvice a svatému Ondřeji, ale v současné době nesou jména sv.Anny a sv.Josefa. Kostel Nanebevzetí P.Marie v průběhu věků několikrát vyhořel, pokaždé ale byl opraven a přestavěn, takže z jeho původního gotické podoby se toho moc nedochovalo. Vysoká a útlá kostelní věž "unesla" tři zvony, ale ty se při jednom ničivém požáru zcela roztavily. Zajímavostí jsou věžní hodiny - respektive to, že se o ně nestaral kostelník, ale povinnost se o ně starat mělo město. V nejbližším okolí kostela stávaly také dvě kaple, ale ty byly zbořeny.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, byl postaven v místech původního gotického kostela, který je zmiňován roku 1418. Současný kostel, který sousedí s vodní tvrzí, byl postaven v novorenesančním stylu v letech 1882-83. Z původního gotického kostela se dochovala pouze část středověké věže a část západní stavby lodi. Oltář ve stylu novogotiky je dílem sochaře Bernarda Kutzera. Při vstupu do kostela se nachází Socha sv. Jana Nepomuckého zřejmě z roku 1787.
Při pohledu z Masarykova náměstí východním směrem upoutá štíhlá a vysoká jehlancovitá věž. Ta patří k výše jmenovanému kostelu, který je jednou z nejmohutnějších sakrálních památek v této oblasti. Z náměstí se ke kostelu projde Palackého ulicí na Zámecké náměstí a v jeho JZ části jsme u cíle. První písemná zmínka o kostele je z roku 1418 a další z roku 1457, kdy je psáno o jeho obnově. Uvádí se, že kostel byl poměrně malý a sloh, jak jinak, gotika. Kostel třikrát vyhořel, naposledy to bylo v roce 1737. Po každém požáru ale zůstaly klenby. V roce 1760 byly do kostela pořízeny zpovědnice. Kolem kostela býval hřbitov, který byl v roce 1791 zrušen. Současný vzhled kostela je z roku 1883, kdy byl kostel rozšířen do prostoru presbytáře. V nejstarší části kostela, na západní straně, jsou ještě torza původního kostela. Vstup je na západní straně. Následuje mohutné trojlodí, na které navazuje polygonální presbytář. Kostel byl postaven ve slohu novorenesančním. Vnitřní zařízení je z části barokní a z doby přestavby. Měli jsme možnost se do svatyně podívat a prohlídka to byla více než zajímavá.