Loading...
Tato krásná historická budova připomíná spíše rokokový zámeček. Jedná se však o neobarokní vilu někdejšího majitele textilní firmy Regenhart und Raymann Ernsta Regenharta. Vila byla postavena místním stavitelem Alexandrem Nitschem podle návrhu vídeňských architektů Karla a Julia Mayrederů (kterým snad vypomohl ještě Karl Rieger) a charakterizuje ji nejen bohatě zdobená fasáda, ale i valbová střecha s četnými vikýřky a bílými komíny. A jestliže se historie Regenhartovy firmy začala psát v roce 1791, musela si vila na tu svou pak ještě více než století počkat.
Tuto vkusně zrekonstruovanou dvoupodlažní budovu - známou také jako Bergvilla - najdeme na jesenické adrese Josefa Hory 673/11. Dnes budova v krásné zahradě luxusním čtyřhvězdičkovým zařízením Wellness & Spa hotel Villa Regenhart (hotel s moderním wellness centrem nabízí svým návštěvníkům komfortní ubytování v 19 stylových dvoulůžkových pokojích s možností přistýlek, superiorech a apartmánech, restauraci, lobby bar s krbem a slunnou terasu).
Vilu nechali v letech 1898 až 1899 postavit manželé Ernst a Louisa Regenhartovi (tento rod textilních průmyslníků pocházel z Vídně). Vznikla tak honosná neobarokní rezidence, kterou o rok později ještě obohatil parkově upravený areál s – rovněž nebarokním - zahradnickým domkem. Bergvilla (tento název odkazuje na fakt, že je vila zbudována ve svahu pod horou Zlatý chlum) má půdorys písmene L a zatímco v jejím přízemí se nacházely salony a provozní místnosti, v patře byly umístěny ložnice, pokoje pro hosty a koupelny.
V interiéru byly nejzajímavější dřevěné detaily, které vkusně kombinovaly inspirace severskou neorenesancí s zdobnými prvky secese (rostlinné motivy). Vila tak byla reprezentativní zdobnou stavbou nejen v exteriéru, ale i v interiéru, jehož hlavní chloubou je dřevěné schodiště.
Ze tří stran asymetrické průčelí působí vysoce dynamicky, což odpovídá postupům a tvarosloví středoevropského baroka. V tomto případě však můžeme hovořit také o eklekticismu, Najdeme zde totiž i množství prvků hravého rokoka nebo několik stop lidové architektury. Je přitom potřeba připomenout, že hlavní projektant vily – tedy Karl Mayreder – byl žákem Heinricha Ferstela na vídeňské technice a vysoce ceněným urbanistou. Jeho bratr Julius již inklinoval k secesní zdobnosti.