Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Půjdete-li v Jelení Hoře z centra města ulicí 1. máje (1. maja), spatříte na jejím konci vlevo jeden z největších kostelů v Dolním Slezsku. Je jím kostel Povýšení svatého kříže.
Počátky jeho zrodu sahají do roku 1707, kdy byla v Altranstädtu podepsána dohoda o povolení šesti staveb Evangelických kostelů milosti (Kościolów Łaski) ve Slezsku, a to v Těšíně (Cieszynie), Koźuchowie, Miliczu, Źaganiu, Kamenné Hoře (Kamiennej Górze) a Jelení Hoře (Jeleniej Górze).
V posledně jmenované Jelení Hoře stavěli kostel v následujících letech 1709 až 1718 podle projektu architekta Martina Frantze z Tallinu. Není bez zajímavosti, že podobný kostel podle plánů téhož architekta byl postaven již dříve ve švédském Stockholmu. Zasvětili ho tam Svaté Kateřině.
Kostel Povýšení svatého kříže byl vyzděn na půdorysu rovnoramenného kříže, jehož délka je 74 metry. Mansardovou střechu završuje ve výšce 57 metrů kopule a čtyři vedlejší věžičky.
Vnitřek kostela je vybaven a bohatě vyzdoben v barokním stylu. Výrazným prvkem interiéru jsou dvoupatrové galerie, které navyšují kapacitu svatostánku na 4.020 sedících věřících. Další si mohou bohoslužbu poslechnout ve stoje. Do prostor kostela se tak vejde celkem 8 až 10 tisíc služebníků Páně. Na galeriích jsou upevněné desky s citáty ze starého a nového zákona.
Pozornost zasluhuje také kazatelna z roku 1717, kterou mistr Melchior Berthold vytesal z jednoho bloku pískovce, a dále křtitelnice z modrého mramoru.
Dřevěný polychromovaný oltář vyrobil v roce 1727 místní umělec Hielscher. Z téhož roku jsou i varhany umístěné nad oltářem. Ty byly v roce 1905 restaurovány a rozšířeny. Dnes mají 4.571 píšťal.
Oltářní obraz představuje Krista na Olivové hoře. Nelze si nevšimnout fresek na klenbách a v kopuli z roku 1737 až 1745.
Dne 1. srpna 1745 do kostela udeřil blesk, poničil střechu a vzniklý požár způsobil škody i na interiéru. Kostel musel být následně opraven. Při této pohromě přišel o život kázající pastor Gottlob Adolph.
Od roku 1945 kostel slouží katolické církvi. V posledních letech se zde konají festivaly varhaní hudby Silesia Sonans.
Kostel je pro veřejnost otevřený od 1. dubna do 31. října v pondělí až čtvrtek a v sobotu od 10 do 16 hodin. V pátek jen od 12 do 16 hodin. To neplatí, konají-li se v kostele mimořádné akce. Od 1. listopadu do 31. března je kostel pro veřejnost zavřený. Návštěvy mimo uvedené období a časy jsou možné po předchozí telefonické dohodě se správcem kostela.
Za vstup do kostela se platí 4 zł nebo 1 euro (informace z května 2012). Kostelem se prochází bez průvodce za znění barokní hudby. V pokladně lze zakoupit drobné upomínky a suvenýry.
Podrobnější informace o kostele se dočtete na webových stránkách www.kosciolgarnizonowy.pl. Nebo ještě lépe, až budete mít cestu do Jelení Hory, přijďte se podívat.
Model kostela v měřítku 1:25 je vystaven v Parku miniatur v Kowarech. Viz článek Návštěva čtyřiceti památek Dolního Slezska během jednoho dopoledne.