Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Mlýn
Fialův mlýn kdysi klapal svým kolem nedaleko známých Rešovských vodopádů na říčce Huntavě, která pramení pod Dobřečovskou horou ve výšce 809 m.n.m. Pod Skalami (Hankštejnem) se spouští následně do údolí, poté překoná již zmíněné Rešovské vodopády a přitéká ke mlýnu.
Současná podoba mlýna je z poloviny 18.století, kdy byl zmiňován jako Rudský mlýn. Staré terénní úpravy naznačují, že byl vystavěn na ještě starších základech. Budova je postavena v klasicistním slohu, jde o zděnou jednoduchou stavbu. Dnes je mlýn již opuštěný, ale kdysi do mlýna vozili lidé mlít obilí, které pěstovali na náhorních plošinách zaobleného Nízkého Jeseníku.
Až do 19. století bylo na našem území vodní kolo jediným zdrojem mechanické energie. Pokud si naši předkové chtěli usnadnit nějakou práci, usadili se blízko řeky či jiného vodního toku a pořídili si vodní kolo. Během 18. a zejména 19.století se ale na našem území začal rozšiřovat parní stroj. Ten potřeboval kromě paliva jen málo vody, takže bylo možno stavět továrny i daleko od řek. Navíc parní stroj nebyl závislý na průtoku vody a proto nahradil původní vodní kola i v továrnách ležících na říčních březích. Tento proces byl dokonán v první polovině 20.století rozšířením elektřiny, která s konečnou platnosti vykázala vodní mlýny do historie. Zanikání vodních mlýnů bylo v Čechách rapidně urychleno odsunem sudetských němců.
Ke mlýnu se váže jedna zajímavost. V roce 1755 jel královský soudce Ferdinand Gröschelsberger a uničovský radní lesem k Rudskému mlýnu. Cestou se jim splašili koně a vůz spadl do rokliny. Ani jednomu se nic nestalo a věřili, že za záchranu vděčí Panně Marie Sněžné. Proto nechali vystavět v nedaleké Rudě kostel. O něm se dočtete v mém dalším příspěvku.
Nejsnadnější přístup je z obce Rešov, ze které po kilometrovém sestupu přijdete k vodnímu mlýnu. K Rešovským vodopádům odtud zbývá ujít pouze půl kilometru.
http://vodnimlyny.cz/mlyny/mlyn/637-fialuv-mlyn-mlyn-u-fialu