Rešovské vodopády a Křížový vrch v jednom dni
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem naší cesty bude část obce Dlouhá Loučka (býv. okres Olomouc),Valšův Důl (někde Valšovský Důl) na silnici č. 449 směr Rýmařov.Dobrým orientačním bodem je soutok Oslavy a Huntavy,kudy také vedou zelená a modrá turistická značka.
Nejlepším způsobem,jak se sem dostat,je auto (může být i nákladní),přičemž příjezd je po zmíněné silnici buď od Rýmařova či od Uničova.S parkováním není v zásadě problém-kdekoliv na vedlejší cestě.V místě se také nachází autobusová zastávka,jezdí tudy spoj do Uničova a zpět,průměrnou rychlostí 30 km/h (včetně zastávek),což hovoří za vše...
Za čím jedeme?
Protože se jedná o okružní trasu,je možno jít oběma směry.Vzhledem k tomu,že část výletu půjdeme po NEZNAČENÉ cestě,bude lepší začít u soutoku řek na modré turistické značce.
Ta nás vede asi 500 m po silnici směr Rýmařov,odkud ale odbočíme vlevo a přejdeme na červenou,což není jediná změna,která nás čeká...Stezka prudce stoupá lesem (kardiaci a rodiče s kočárky pozor!) až na kótu 570 m (převýšení bezmála 300m),ale to už jsme z lesa venku a blížíme se k Rešovu.Zároveň se nám směrem na sever otevře výhled na Hrubý Jeseník-vysílač na Pradědu je paradoxně vlevo od -zdánlivě- nejvyššího bodu.
Rešov (něm.Reschen) je dnes spíš osadou s chalupami,sloužícími rekreaci (důsledek odsunu Sudetských Němců a následného "znovuosídlení").Můžeme zde obdivovat poměrně zachovalý památník německým vojákům (vlevo,těsně u cesty),padlým ve světové válce (ne ovšem v té druhé) a dále sousoší při vstupu na hřbitov u kostela sv. Kateřiny (uvnitř výzdoba od J.Handkeho),který ale není běžně přístupný.
Těsně za restaurací,kde je možno kromě občerstvení zakoupit i turistickou známku č. 76 (Rešovské vodopády),se dáme doleva kolem chat a potůčku,sem tam vyzdobeného starou vanou či pneumatikou od traktoru (zřejmě v duchu hesla: "Buduj pohraničí,posílíš mír!").Prudkým svahem sejdeme do údolí k Huntavě,k Fialovu mlýnu,postavenému v r. 1906.Objekt je možno zakoupit,kontakt na tamtéž.
K Rešovským vodopádům je to již jen 500m proti proudu říčky,po červené i zelené značce.Nejvyšší vodopád překonává ve dvou stupních výšku 10m,někde píšou 20m,proto doporučuji přibalit do batohu svinovací metr a na místě verifikovat :).Kousek odtud je také dřevěná vyhlídka,odkud máme na vodopády hezký výhled.
Kdo má čas a náladu,může pátrat po zřícenině hradu Rešov ve svahu nad vyhlídkou...Od vodopádů se vrátíme zpět k Fialovu mlýnu a dáme se po žluté,opět do kopce,do 3 km vzdálené Rudy.Těsně před obcí,po pravé straně se nachází hřbitov s několika zachovalými německými náhrobky.Značka nás vede kolem Rozcestí u lípy až do Rudy (něm. Deutsch Eisenberg).Jak název napovídá,těžilo se zde dříve kromě železné rudy také stříbro a zlato.
V obci najdeme obligátní památník německým hrdinům (stejné provenience jako v Rešově),hospodu Pod Křížovým vrchem (turistická známka č. 1491-Křížový vrch) a hlavně křížovou cestu,začínající od kostela Panny Marie Sněžné,který momentálně prochází rekonstrukcí.
Křížová cesta byla zbudována roku 1760,jde o 14 zastavení,jimž dominuje to dvanácté (Kristus umírá na kříži) na vrcholu Křížového vrchu (589m).Všechna jsou zhotovena z pískovce a opatřena nápisy v němčině.Mohu říci,že jde o jednu z nejkrásnějších křížových cest v ČR.Z vrcholu se navíc otevírá nádherný rozhled na všechny světové strany...Vše absolvujeme po žluté značce,po níž se také vrátíme na okraj obce,k Rozcestí U lípy.Kousek odtud sejdeme se značky a jdeme doprava po polní cestě,z níž asi po 400 m sejdeme opět více vpravo na louku a přes ni k okraji lesa.Hlavní je,držet přibližně východní směr,tak abychom sešli do údolí Huntavy na cestu,na niž se po méně než 1 km chůze,zleva napojí zelená značka.
Od okraje lesa začíná nejtěžší úsek,kdy je třeba sejít prudkým svahem do údolí.Pokud jdete v lodičkách,tak nejpozději zde je doporučuji vyzout.Celý popis zní možná složitě,ale při pohledu do mapy je jasné,že to nelze poplést a dojít třeba do Šumvaldu nebo na Bezděz...
Zelená značka nás už pak dovede velmi brzy zpět k autu (nebo k zastávce autobusu) do Valšovského mlýna.
Celková délka trasy včetně odboček je asi 17 km a lze ji zvládnout i s focením,svačinami,nákupem známek,vařením oběda,hledáním zříceniny,vracením se pro zapomenutý mobil,sušením mokrých bot a svršků po pádu do Huntavy,bez problémů za 4 až 12 hodin,v závislosti na počtu vedlejších aktivit...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občestvení je jak v restauraci v Rešově,tak také v hospodě Pod Křížovým vrchem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jednoznačným tahákem je křížová cesta v Rudě a Rešovské vodopády,hezké jsou i oba kostelíky v obcích na trase.
Rozporuplné pocity vyvolává výzdoba potůčku v Rešově,na škodu by nebyla informační deska při začátku křížové cesty.
Ostatní informace
Turistické značení je po celé trase v pořádku,cestou lesem do Rešova je dokonce rozcestník s tabulkami z r. 1976!
Pokud máte čas a chuť,vyplatí se též návštěva hradu Sovinec.Z Dlouhé Loučky je to asi 6 km autem,nebo od Valšovského dolu pěšky po červené i modré značce asi 3 km.