Křížová cesta na Křížovém vrchu, klenot středoevropského baroka (Ruda u Rýmařova)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Rudská křížová cesta je skutečným unikátem a nádhernou sochařskou galerií pod širým nebem, při jejíž prohlídce člověk naprosto zapomene, že se mu – zvláště je-li ortodoxní gotik - baroko vlastně nikdy nelíbilo. A tak se prostě sebere a vyrazí do kopců Nízkého Jeseníku, někam na půli cesty mezi městy Uničov a Rýmařov, které může na trojúhelník doplnit ještě Šternberk. Právě tady se nachází Ruda, která je dnes částí obce Tvrdkov a nežije v ní ani stovka obyvatel. A pokud sem nezajedeme autobusem, nabízí se nám vlastní doprava motorovými i nemotorovými přibližovadly nebo to vzít po vlastních (Rudou prochází žlutá TZ, po které dojdeme až téměř do Rýmařova, a napojit se dá i na nedalekou červenou, která ty nejzdatnější z nás zavede až na hranice Vikýřovic a Šumperka).
Vzhledem k tomu, že je tato krásná křížová cesta památkou sakrální, měli bychom asi také uvést, že se nacházíme nejen v kraji Moravskoslezském, ale také v diecézi ostravsko-opavské a děkanátu Bruntál. A je celkem logické, že přímo v centru někdejší hornické osady (v II. polvoně 19. století měla Ruda téměř 900 obyvatel), písemně poprvé zmiňované v roce 1348, začne naše cesta u barokního kostela Panny Marie Sněžné, který dal v letech 1756 až 1758 postavit uničovský královský rychtář Jiří Greschenberger. Jednalo se z jeho strany údajně o poděkování za to, že přežil pád do rokle v nedalekém lese. A nám nezbývá než věřit, že na to nezneužil obsah městské pokladny.
Za čím jedeme?
Za prohlídku – pokud se tato příležitost naskytne – rozhodně stojí také interiér kostela s hranolovou západní věží. Ten je jednolodní, až neobvykle světlý a završený valenou klenbou. Zaujmou zde zejména mramorový oltář, kopie obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné, sochy sv. Jáchyma a sv. Anny nebo varhany z roku 1762, které jsou údajně posledním funkčním nástrojem mistra Schwarze z Města Libavá. Naším cílem ale je kamenná křížová cesta, která od tohoto kostela vychází a která bývá označována za sochařské dílo výjimečné výtvarné úrovně, navíc zcela ojedinělého kompozičního pojetí. Na vrcholu Křížového vrchu (Kreutzberg) se nachází sousoší Ukřižování (Kalvárie coby 12. zastavení), které je vysoké přibližně 7 m a sochy Krista, Máří Magdalény, Panny Marie a sv. Jana Evangelisty jsou zde vyvedeny v životní velikosti.
Samotnou křížovou cestu, která je od roku 2018 památkou národní, tvoří – kromě již zmíněné Kalvárie – třináct zastavení v podobě uměleckých plastik ve tvaru srdce na dříku. Jednotlivá zastavení obsahují reliéfy pašijových scén a jsou vysoká více než 3 m. Vytvořena byla z maletínského a mladějovického pískovce. Na tvarovaných soklech jsou umístěna zrcadla s tesanými německými nápisy, které popisují jednotlivé výjevy. V kartuších nástavců srdcovitého tvaru jsou pak umístěny vlastní reliéfy a vrchol zastavení tvoří kříže, které jakoby vyrůstaly z vrcholu srdce.
Na závěr bychom si mohli zopakovat všech 14 zastavení: 1. - Ježíš odsouzen na smrt, 2. - Na Ježíše vložen kříž, 3. - Ježíš poprvé padá pod křížem, 4. - Ježíš se setkává se svou matkou, 5. - Simon Cyrenský pomáhá Ježíši nést kříž, 6. - Veronika podává Ježíšovi roušku, 7. - Ježíš padá podruhé pod křížem, 8. - Ježíš utěšuje plačící ženy, 9, - Ježíš padá pod křížem potřetí, 10. - Ježíš zbaven šatu, 11. - Ježíš přibíjen na kříž, 12. - sousoší Kalvárie, 13. - Ježíšovo tělo sňato a položeno na klín své matky a 14. - Ježíšovo tělo je položeno do hrobu.
Celý sochařský soubor byl několikrát renovován, za zmínku stojí zejména opravy z let 1836 a 2008 až 2009 (olomoucký restaurátor Ladislav Werkmann).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V tomto případě se asi nejvíce nabízí již zmíněný městský trojlístek, tedy Uničov, Šternberk a Rýmařov. A je potěšitelné, že i v hanáckých vesničkách bývají obchůdky otevřené i v neděli …
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Křížová cesta v Rudě je opravdovým barokním skvostem. Navíc také velmi příjemnou procházkou na vrchol Křížového vrchu, zakončenou výhledy do širokého okolí. Vládne zde klid a pohoda a i když nevěříte na nějaké duchovno, atmosféru a pozitivní energie, je tady člověku prostě fajn …
Nelíbilo: Když přijíždíte do Rudy od Křivé, dominuje krajině kromě Křížového vrchu také kravín nebo hromada hnoje. A když si pak člověk uvědomí s jakou iniciativou a za jaké prostředky jinde vykupuje náš stát obydlí jiných domácích tvorečků …
Ostatní informace
V tomto případě se žádné vstupné neplatí … a doufejme, že to tak ještě dlouho zůstane. Utratíme tak pouze za dopravu, něco do žaludku a turistickou vizitku.