Loading...
Turistické cíle • Příroda • Louka
Fojtovická pláň je rozlehlá náhorní planina s horskými a rašelinnými loukami, charakteristickou flórou a faunou. Její nadmořská výška se pohybuje mezi 700 až 800 m.n.m.
Jakož to horská louka je význačná právě velkým množstvím horských rostlinných druhů. Již od brzkého jara, ještě než stihne zcela slézt sníh je zde možno pozorovat první nádherné květy např. u vzácného, chráněného a zde nepůvodního, pravděpodobně koniklece německého (Pulsatilla vulgaris). Z dalších rostlin zde najdeme například rdesno, suchopýr, koprník, arnika, hvozdík lesní, náprstník červený a vzácně i lilii cibulkonosou. Na vlhkých loukách najdeme upolín, oměj, kosatec sibiřský a prstenec májový. Každý zapálený botanik si zde zkrátka najde to to svoje od brzkého jara, přes léto až do podzimu.
A právě již zmiňovaný vzácný a chráněný koniklec německý (Pulsatilla vulgaris) se v hojném počtu objevuje na louce za rozcestím směr Habartice, Adolfov (červená, modrá a zelená turistická trasa) a směr Skiareál Komáří vížka (žlutá turistická trasa a Příhraniční hornická NS), kousek pod Komáří vížkou.
Ze zvěře zde žijí zajíci (Lepus europaeus), skorec vodní (Cinclus cinclus), a objevují se zde i jeleni (Cervus elaphus) a srnci (Capreolus capreolus).
Díky své malebnosti, snadné dostupnosti a krátké vzdálenosti od samotné Komáří vížky, je toto místo často navštěvováno rodinami s dětmi, ale i samotáři či botaniky.