Freistadt – Česká brána (Böhmertor)
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Součástí každého správného středověkého města muselo být mohutné opevnění, prolomené nějakou tou věžovou vstupní bránou. A protože historické centrum hornorakouského Freistadtu je svým způsobem středověkým městečkem i dnes, můžeme si zde uvedené součásti městské fortifikace prohlédnout. Nejzajímavější pro nás jistě bude – a to nejen kvůli svému názvu – brána nazývaná Böhmertor, tedy Česká brána. Pochází z 13. století a její původní název byl brána Špitální (Spitalstor).
Böhmertor bývá současné označována jako stavba půvabná, impozantní, monumentální i antický objekt připomínající. Její původní název (Spitalstor) vycházel z toho, že se brána ještě v 15. století nacházela vedle nemocničního komplexu, jehož součástí byl také kostel Panny Marie. Proto jistě nepřekvapí, že se bráně říkalo také Frauentor. A protože přes tuto bránu vedla obchodní – a později i císařská - cesta z Enns do Čech (i dnes stojí brána na Böhmer Gasse), získala své současné jméno.
Gotická brána z 13. století, nad jejímž průchodem je umístěn reliéfní erb Babenberků s dvouhlavým orlem, který je současně také městským znakem, je severním vstupem do Freistadtu a také jednou z nejstarších bran městského opevnění (což ovšem není až takový zázrak, protože ty brány tady byly pouze tři). Předpokládá se totiž, že Böhmertor je stejně stará jako samotné město. V roce 1485 však byla tato brána stavitebně upravena Mathesem Klayndlem.
Mohutná věžní brána Böhmertor, tyčící se nad hradebním příkopem, byla od počátku vysoká 12 metrů, třípodlažní a s dřevěnými plochými stropy. V období baroka se na vrcholu brány objevila hřebenová věžička. V roce 1880 však věž silně poškodil požár, který zničil všechny dřevěné konstrukce a vážně poškodil i kamenné stěny. Po tomto požáru vedení města vážně uvažovalo o tom, že by bránu nechalo odstranit, ale nakonec zůstala zachována s tím, že zde již nedošlo k celkové rekonstrukci a dnes zde tak najdeme pouze její vnější stěny. V nich můžeme vidět stopy po trámech jednotlivých podlaží i uchycení zvedacích zařízení padacího mostu. Vedle brány zůstal zachován také objekt strážnice se zbrojnicí.