Freistadt - trochu historie
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Při cestách do Rakouska přes Dolní Dvořiště se dříve jezdívalo přes městečko Freistadt. Dnes ho většina turistů již rychle objíždí novou dálnicí. Letos jsem při cestě ze Salzburku měl trochu času a zastavil jsem se v centru historického městečka a rozhodně jsem nelitoval. Je to městečko s velmi zachovalým historickým jádrem obehnaným dobře zachovalými hradbami kolem.
Město bylo založeno asi roku 1220 na Linecké cestě od Dunaje, kudy se do Čech dovážela především sůl a železo a do Rakouska se vozily údajně hlavně ryby. Osobně nevím, kde se v Česku tenkrát vylovilo dost ryb na export, když snad ještě nebyly jihočeské rybníky. Jistě tudy vedla významná obchodní cesta, která přispěla k rychlému rozvoji města. Různými nařízeními se dále zvyšovala důležitost města. Obchodníci ho nesměli objíždět, jednu míli kolem nesměli nic prodávat, ale uvnitř museli nabízet zboží aspoň tři dny. Proto město rychle bohatlo a mohlo ve 14 století vybudovat mohutné obranné hradby s Lineckou a Českou bránou. Kolem celého města byl vybudován ještě široký, ochranný příkop, který bylo možné v případě nebezpečí naplnit vodou. Město utrpělo několikrát vážné škody. Bylo poničeno husity, v 16 století postihly město dva velké požáry, po selském povstání roku 1627 byli vyhnáni protestanti, takže se snížil počet obyvatel. Vybudováním koňské dráhy z Budějovic do Lince důležitost města zanikla. Malý význam města však pomohl zachovat historické jádro i s hradbami do dnešní doby.
Nyní má město kolem 7400 obyvatel. Hlavním podnikem je pivovar, jinak je zde několik škol a hlavně žije z turistického ruchu. Zejména v létě se zde pořádá mnoho akcí. Informační centrum ve městě nabízí množství informačních materiálů, některé i v češtině. Hlavní turistickou atrakcí je kromě hradeb a jejich věží velké náměstí s okolními historickými budovami, uličkami a pětilodní kostel.