Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Vaření piva ve Freistadtu má velmi dlouhou historii. Přes město procházela hlavní obchodní cesta mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Díky prodejnímu právu trhu zde museli všichni prodejci své zboží prodávat tři dny za pevně stanovenou cenu. Obchodníci tedy pobývali v městských krčmách a hojně popíjeli pivo. Právo vařit pivo dostal od vévody Rudolfa IV každý, kdo měl dům uvnitř hradeb. Za privilegia inkasoval vévoda 10% podíl z každého piva (dnes je spotřební daň z piva 16-28%, plus DPH). Pro zajímavost uvedu, že manželka tohoto vévody byla Kateřina Lucemburská, dcera Karla IV. V roce 1525 bylo ve městě 12 pivovarů, do roku 1637 klesl počet na pět. V roce 1770 vytvořilo 149 měšťanů jednu pivovarskou komunu „Braukommune“ a společně postavili mimo hradby města, (kousek pod Lineckou branou) jeden velký pivovar, který vařil místní, freistadské pivo pro celé okolí. Vážnou konkurencí bylo české pivo vařené z chmelu, avšak jeho prodej byl omezován městskými nařízeními.
Dnes pivovar stále patří místním vlastníkům. Jejich společnost Braucommune je mezi pivaři údajně dost známá. Pivo se vaří především z rakouských přírodních surovin. Ročně vyrobí asi 70tisíc litrů piva, které se prodává pouze v okolním regionu Mühlviertl. Pivovar je dnes moderní prosperující podnik. Pro turisty se v pivovaru prodává místní pivo v různých dárkových obalech, pro žíznivce je v provozu podniková pivnice. Zájemcům se nabízí i komentované prohlídky v pivovaru, nebo příslušná literatura.
Freistadt patří do regionu Mühlvirtel, který je vyhlášený výrobou místních piv, i pěstováním prý kvalitního chmelu. V Rakousku se intenzivně zabývají ochranou netopýrů. Jako poděkování za poskytnuté útočiště pro 400 netopýrů obdržel pivovar plaketu „Netopýři vítáni“.