Loading...
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Linecká brána je součástí opevnění krásného středověkého hornorakouského městečka Freistadt. Jedná se o věžovitou jižní městskou bránu, která je považována za jednu z hlavních dominant a orientačních bodů města. Tato pozoruhodná brána pochází z 13. století, je vysoká 28 metrů a bývá označována za největší stavbu svého typu ve střední Evropě. Během své existence prošla Linzertor, která své jméno získala díky tomu, že se nacházela na obchodní cestě mezi Lincem a Prahou, několikrát dílčími stavebními úpravami, které ji měly zmodernizovat a přizpůsobil aktuálnímu architektonickému stylu. Přesto všechno však i dnes máme v tomto případě před sebou krásnou středověkou fortifikační stavbu.
Ve své původní podobě z 13. století vydržela jižní brána, která byla současně jednou z nejstarších věží městského opevnění, do roku 1485, kdy ji mistní architekt Mathes Klayndl přestavěl v pozdně gotickém stylu. Následně byla pobořena předbranní bašta. V období baroka dostala Linzertor cibulovou věžičku, umístěnou na samém vrcholu štítu strmé klínové střechy.
Ve středověku byla brána také opatřena padacém mostem, což dodnes dokazují dlouhé stěnové štěrbiny pro jeho uchycení. Ten se údajně vždy na noc nechával spuštěný (tedy pokud nebyla zrovna nějaká ta válka) a zamykala se jen městská brána. Klíče od ní pak měl po celou noc u sebe pouze starosta Freistadtu.
V letech 1964 a 1971 byly v hradbách proraženy dva průchody pro chodce (vpravo a vlevo od brány). Toto bezpečnostní opatření bylo nezbytné, protože bezpečnost chodců, vstupujících do starého města, bývala často ohrožena prudce se zvyšujícím počtem projíždějících aut. A to byla v podstatě poslední úprava, kterou brána, na jejíž fasádě najdeme obraz patronky města (sv. Kateřina Alexandrijská), nápis oznamující, že vstupujeme do „císařského královského suverénního města Freystadt", čtyři vikýře a dvoje hodiny.
Lineckou bránu najdeme na ulici Eisengasse a mnohé jistě potěší, že ji hlídá socha našeho nejznámějšího světce, Jana Nepomuckého..