Freistadt - památky města
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
V minulosti významné obchodní město Freistadt leží zhruba 20km od našich hranic. Pro někoho stojí za návštěvu kvůli nákupům zahraničního zboží. Rozhodně by však nikdo neměl opomenout prohlídku pěkně zachovalé a upravené historické části města obklopené velmi zachovanými hradbami.
Hlavní náměstí má rozlohu 6502 m2. Uprostřed náměstí stojí barokní Mariánská kašna z roku 1704 od salzburského sochaře Johanna Baptisty Spaze. Na náměstí se konají dodnes různé trhy, nebo kulturní akce. Na západní straně náměstí stojí Radnice, na jižní straně stojí farní kostel Katharinenmünster. Tento kostel je jedinou pětilodní basilikou v Rakousku. Samotný kostel je gotický z 13 století. Věž kostela je již barokní z roku 1737. Její výška je 67m. Mnohé domy v centru mají ještě gotické, renezanční, nebo barokní prvky. Zvláštností mnoha domů jsou jejich dvorky, často s arkádami, nebo okny a průchody lemovanými kamennými kvádry. zajímavostí jsou místy zachovaléprotipožární zdi, které po rozsáhlých požárech nařídil postavit císař Maxmilián I.
Nejhezčí renezanční dům je Böckhof na Samtgasse 8, nebo gotický dům na Waaggasse 13. Vedle věže Scheiblingturm stojí stará městská kovárna, která byla v provozu až do roku 1970. Kovárna zde stála pravděpodobně ještě před založením města na opravu povozů projíždějících z Čech do Lince. Asi nejstarší budovou je solnice (někdejší sklad soli) Salzhof v ulici Salzgasse. Nyní je tam zřízeno kulturní centrum. Turistu jistě upoutá zavěšený krokodýl v průchodu domu ulici Pfarrgasse. Pravděpodobně se jedná o krokodýla, který utekl z cirkusu, a místní myslivci ho zabili.
Historické jádro je dokola chráněno zachovalými hradbami. Cestu do Čech střeží Česká brána, které roku 1880 shořela barokní střecha. Zůstaly jen obvodové zdi z kamenných kvádrů. Směrem na Linec se vypíná Linecká brána, která patří k nejmohutnějším městským věžím ve střední Evropě. Zkratka K.K. odkazuje na dobu, kdy byl Freistadtcísařsko- královským knížecím městem.
Z daleka viditelná je zámecká věž Bergfried (nedaleko České brány), která stojí vedle zámku z roku 1398. V zámku je dnes muzeum s 20000 s exponáty řemesel, vlastivědy, historie a malby na sklo. Mimo hradby, naproti České bráně stojí gotický kostel Panny Marie, který byl roku 1422 vypálený husity. Brzy však byl opraven. Vedle kostela býval hřbitov, odkud byl do kostela přenesen tzv. sloup mrtvých, zvaný též sloup světla z roku1448. Já o této zvláštnosti nevěděl, tak jsem si toho nevšiml. Mě kostel mimořádným nepřišel, snad jen parkovištěm s WC za ním. Z druhé strany silnice od tohoto kostela je rybník, který dodával vodu pro zatopení ochranného příkopu u hradeb.
Kulaté věže (21m vysoké) v hradbách sloužily k regulaci výšky vody v příkopu -(Schleiblinfurm) bránila vpust a Dechanthofturm bránila výpust vody. Dnes je široký příkop před hradbami upraven jako park, částí protéká potůček napájený z rybníka. Pro některé turisty může být zajímavostí i pivovar, kde je možné koupit místní pivo i v suvenýrovém balení.