Glaumbær - jak se na Islandu žilo dříve
Glaumbær je jakýsi skanzen a muzeum představující způsob života na Islandu v 18. a 19. století. Farma zde stála údajně už kolem roku 900, avšak budovy postavené na místě jsou z let 1750- 1880. K farmě se dostaneme z hlavní silnice č.1. tak, že uhneme v obci Varmahlíð na silnici č.75 a pokračujeme asi 5 km na sever.
Na místě se nachází několik budov. Největší a nejdůležitější je samotná farma, což je soubor propojených staveb postavených ze dřeva, kamene a drnů, které budovy výborně izolují. Jedná se o celkem 13 budov, které jsou vzájemně spojené v jeden celek pomocí chodeb. Každá budova měla svojí funkci. Hlavní budova se nazývá Baðstofa a je to takový “obývák” a jídelna dohromady. Dále nechyběla samozřejmě kuchyň, spižírna, sklad paliva, sklad hospodářského vybavení, kovářství a samozřejmě místnosti pro přespávání.
Dále zde můžeme vidět dvě relativně mladší budovy: jsou to Áshús (žlutá budova z roku 1884) a Gilsstofa, (šedá budova z roku 1849). Obě budovy stály původně na jiném místě a sem byly dodatečně přestěhovány.
Na místě se nachází i kostel. Ten je postavený v letech 1925-26, když nahradil starší kostel, který spadl po silné bouři v roce 1923. Písemné prameny však uvadí kostel na tomto místě již kolem roku 1000. U kostela ji hřbitov a pak pomník Snorriho a jeho matky, přičem Snorri Þorfinnsson je první Američan narozený v roce 1003 evropským rodičům. Poté, co se i s rodiči vrátil zpět na Island, žil právě tady a je tu i pohřben.
Prostor kolem budov a kostel jsou volně přístupné. Za vchod do hlavní farmy se platí 1600 ISK, studenti a skupiny 1200 ISK. Děti do 17 let jsou zdarma. Od roku 2018 se připravuje zdražení na 1700/1500 ISK.
Více o cestování po Islandu ZDE.