Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Golema zná asi každý (viděl ho ve filmu nebo o něm alespoň četl). Každý si ho proto představí jako obživlou sochu s nedokonalou podobou člověka. Ta nedokonalost ostatně vychází i ze slova samého. Golem totiž v hebrejštině (píše se הגולם) znamená nedokonalost, neúplnost…. Golem je vnímán jako bytost bez vlastního rozumu a myšlenek, která plní Příkazy svého pána po oživení šémem.
Představa postavy z hlíny, která by plnila Příkazy člověka sahá až do 2. poloviny 6. století před naším letopočtem do starého Egypta. Podobnou představu postavy z hlíny smíchané s krví zabitého boha měli i v Mezopotámii. Obdobné rituály oživování bylo možné vidět i u buddhistických soch. Je tedy patrné, že oživování sochy golema není nejstarší v dějinách lidstva.
V našich myslích však máme z oživovaných hliněných soch právě „novodobého" golema. Svým dílem k tomu přispěli i bratři Grimmové. Podle jejich pověsti se na čele obživlého golema objeví nápis „emet“ (v překladu z hebrejštiny: pravda). Znehybnit golema potom šlo pouze umazáním prvního písmene. Tím by vzniklo slovo „met“ (což v překladu znamená: mrtvý, umrtvený).
Takto podle legendy rabín Elijahuem znehybnil chelmského golema. Poručil golemovi, na jehož čelo nedosáhl, aby mu zavázal tkaničku u boty. Golem se sklonil. Rabín mu umazal na čele první písmeno „e“. Znehybněný golem však padl a svým tělem rabína rozdrtil.
A kde máte možnost golema v Hradci Králové vidět? V Kuklenách v Pálenecké ulici hned za bránou skladu obkladů a dlažby firmy Krejčíř. Tak až si pojedete obklady nebo dlažbu vyzvednout, mrkněte na golema. Najdete ho lehce, i když se trochu skrývá v porostu smrků.