Gothardpass - průsmyk sv. Gotharda
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Gothardpass je vysokohorský průsmyk mezi městy Airolo ve švýcarském kantonu Ticino a Goschenen ve švýcarském kantonu Uri, který spojuje severní, německy mluvící část Švýcarska s italsky mluvící částí země. Na délce 27 km se nachází 24 zatáček, převýšení je 933 m a maximální stoupání 12 %. Průsmyk je otevřen do května do října. Vedou pod ním dva mohutné tunely: silniční a železniční. 15 km dlouhý železniční tunel vedoucí z Goschenen do Airola byl zprovozněn v roce 1882. Po dobu 24 let to byl nejdelší železniční tunel na světě. o téměř 100 let později, v roce 1980, byl otevřen tunel silniční, který je s délkou 16,3 km dodnes nejdelší v aplách. Převýšení železniční trasy se blíží 2,8 %, což omezuje délku a váhu vlaků. Proto je nyní ve výstavbě nový železniční tunel, který povede 650 m pod současným a bude téměř čtyřikrát delší. 57 km dlouhý železniční tunel bude opět nejdelší podzemní železniční spojení na světě. V podzemí budou 4 nouzová nástupiště, vždy 2 v každém směru, a výhybky. Z bezpečnostních důvodů bude mít každý směr svůj vlastní tunel ve vzdálenosti 40 metrů, které budou vždy po 325 metrech spojeny průchody pro případ evakuace během nehody nebo požáru. Složitý ventilační systém bude udržovat v tunelu mírný přetlak, aby se nezamořil dýmem. Výstavba je rozplánována na 20 let.
Průsmyk byl pojmenován po biskupovi Sv. Gothardovi z Hildesheimu, který žil v 10. až 11. století. Byl to první bavorský světec velmi oblíbený v Polsku, Švédsku, Finsku, Maďarsku, Holandsku a ve Švýcarsku. Je patronem zedníků a několika míst v Německu. I u nás máme na sv. Gotharda svoji památku. Je vyobrazen na oltáři v kostele v Praze-Bubenči.
Průsmyk tvoří významné Evropské rozvodí. Pramení zde čtyři velké řeky: Rhone, Rhein, Reuss a Ticino, přitom každá se vlévá do jiného moře.