Hamrníky - zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámeček
Dvůr a zámeček Hamrníky - Hammerhof leží dnes ve městě Mariánské Lázně. V letech 1706-1708 zde byl postaven opatský zámeček, snad na místě staršího hospodářského dvora. Stavbu provedl stavitel Wolfgang Brauenbock, pod dohledem známého barokního stavitele Christopha Dientzernhofera otce neméně proslaveného Kiliána Ignáce Dienzehofera a současníka Giovaniho Sanitiniho-Aichela. Kamenické práce provedl kameník Georg Zeidler z Teplé.
V roce 1710 bylo dokončeno vybavení zámecké kaple, která stála západně od zámku připojená přízemním spojovacím křídlem. Zámeček poté sloužil letnímu pobytu tepelských opatů
V letech 1790 až 1807 v zámečku sídlil kněz z Úšovic. Pak opět sloužil kanovníkům z Teplé pro účely odpočinku. Roku 1832 si v zámečku pronajala prostory pro hostinec Anna Neudeckerová. V této době byl před zámečkem vybudován malý parčík pro lázeňské hosty a hostinec Neudeckerové byl vyhlášeným i daleko v kraji. Zámek i se dvorem byl majetkem tepelského kláštera až do roku 1939, kdy byl nuceně vykoupen nacisty a v roce 1945 byl opět vrácen Klášteru v Teplé. Po zrušení kláštera se stal majetkem státu. Později v něm byl umístěn státní statek, který zde sídlil až do začátku 90. let minulého století. Během té doby sloužil velký sál s obrazy pro potřeby SSM. V ostatních kancelářích byly instalovány nové stropy a podhledy z dřevocementových desek. V 90. letech 20. století přešel zámeček s dvorem do soukromých rukou a zvolna chátral. V létě 2008 opuštěný a obývaný pouze bezdomovci vyhořel. Během požáru a jeho hašení došlo k definitivnímu zániku stropních maleb.
Hamrnický zámeček je kamenná patrová, nárožní, trojkřídlá budova s průjezdem a branou. Na fasádách se uplatnily plastické prvky vytvářené z cihel jako římsy, ostění a pod. Přízemí prostředního křídla vyplňoval prostorný průjezd do dvora. Do vnější fasády byly zabudovány po stranách průjezdu ozdobné niky. V postraních křídlech, jihovýchodním a severovýchodním, byly chodby a schodiště do patra. Místnosti v přízemí i patře byly klenuty. Klenby nesoucí stropy byly v komnatách klášterní, vyskládané z pálených cihel. Místnosti v patře měly malované stropy, ale tyto malby byly již v době Gnirsově přetřeny vápnem a dnes jsou naprosto zničeny požárem z roku 2008. Chodby a schodiště v postraních křídlech byly opatřeny valenými klenbami.
Stav objektu je po požáru v roce 2008 povážlivý a památce bezprostředně hrozí zánik. Poté, co ho město odprodalo, o něj stávající majitel nejeví zájem a nový kupec se na památkově chráněnou ruinu hledá jen obtížně.
Lukáš Hanzl