Hanavský pavilón - výstavní pavilón na Zemské jubilejní výstavě roku 1891
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
V Praze na okraji Letenských sadů se nachází jedna zajímavá a výrazná dominantní budova. Pavilón Knížecích hanavských železáren komárovských (Hanavský pavilón) byl postaven jako výstavní pavilon na Zemské jubilejní výstavě roku 1891, která se konala v Holešovicích. Majitelem železáren byl Vilém kníže z Hanavy a v podniku zaměstnával více než 700 dělníků.
Pavilón byl realizován v novobarokním slohu podle návrhu arch. Otty Hiesera a J.Hercika . Jako umělecký poradce také spolupracoval výtvarník Zdeněk Emanuel Fiala. Nad prací dělníků knížecích sléváren bděl stavební dozor arch. František Červenka. Jednalo se o historicky první pražskou stavbu postavenou z litého železa, zdiva i skla.
Ještě před skončením výstavy daroval kníže Hanavský pavilón městu PrahA. Zpočátku radní nevěděli, co s takovým darem a kladli si Nerudovskou otázku „Kam s ním.“ Nakonec vybrali jedno velice zajímavé místo na okraji Letenských sadů. Pavilón byl rozebrán a opětovně sestaven ještě v prosinci 1891. Nejprve sloužil jako úkryt návštěvníkům sadů před nepohodou, později změnil účel na Restauraci. Rekonstruován byl v letech 1966 až 1968 a další náročnou opravu prodělal v roce 1987.
Zvýšené dvojramenné schodiště je bohatě zdobeno umělecky kovaným zábradlím. Pozornost návštěvníka upoutá také jistě okrasný arkýř, skvostný balkón, okna s kovanými mřížemi nebo zábradlí na terasách.
Stavba tvoří výraznou optickou dominantu jak z Letenských sadů, tak zejména při pohledu od řeky Vltavy. Od budovy se naskýtají velice zajímavé výhledy na Prahu. Neméně zdobný po výtvarné stránce je také určitě interiér pavilonu. Ten jsem však pro tentokrát oželel, jelikož se mi nechtělo navštěvovat Restauraci. Nemám nic proti tomuto využití objektu, ale uměl bych si v takovém krásném domečku představit třeba nějaké muzeum nebo výstavní síň.
V okolí jsem navštívil následující zajímavá místa: stroj času:https://www.turistika.cz/mista/stroj-casu-kyvadlo-na-letne-na-miste-byvaleho-pomniku-j-v-stalina či dole u řeky unikátní kapli sv. Máří Magdalény:https://www.turistika.cz/mista/unikatni-kaple-sv-mari-magdaleny-u-cechova-mostu-ktera-se-nastesti-misto-zboreni-stehovala
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/