Hartíkov – Kříž s Bolestnou Pannou Marií
Kdyby se měly do seznamu památek zařadit všechny kapličky, kříže nebo boží muka, co jsou roztroušené po krajině, asi by jejich seznam dosáhl počtu podobnému ležaté osmičce. Ovšem že řada těchto „drobnůstek“ je občas podrobená nějaké opravě a rekonstrukci, což nakonec naznačí, že v minimálně lokálním měřítku o památku jde.
Bezesporu to platí o kříži u polní cesty od Bušína do Hartíkova. Podle zaručených zpráv kříž byl původně přímo v Hartíkově, na současné místo se dostal později. V celkovém pojetí se jedná o celkem běžný klasicistní objekt. Na obdélníkovém kamenném základu spočívá odstupňovaný podstavec s obloukově vystouplou čelní stranou. Na něj navazuje hranolový dřík s reliéfní výzdobou, na čelní straně je postava Panny Marie Bolestné, boky jsou zdobeny rostlinnými motivy. Rostlinné ozdoby má i samotná bohorodička, nad pomyslným rámem jsou dvě andělské hlavičky.
Nad nimi je poměrně masivní kamenná římsa na čelní straně s motivem holubice – Ducha svatého.
Sloup pokračuje nižším hranolem s ozdobou lebky, v základě zužující se sloupek je přerušený vázaným dekorem, sloup je zakončen vrcholovým jednoduchým křížem s Kristem.
Na čelní straně vypouklého podstavce je jen z části čitelný český nápis, kde se dozvíme, že kříž je postaven patrně ke slávě Boží. Na zadní straně se dá odhalit část datace 18...8 a snad i jméno kameníka?
Z novodobé tabulky víme, že kříž byl opraven v roce 2008 díky dotaci z Olomouckého kraje. I tabulka potvrzuje vznik v roce 1818 i fakt, že jde o památku místního významu. Plastová, již notně omšelá tabulka, je opatřena symbolem pečetě Bušína, pod který Hartíkov správně spadá. Terén pod cestou je zarostlý náletovými dřevinami, při dobrých podmínkách jsou z cesty pěkné výhledy na protější část údolí s Jakubovicemi a kopci Zábřežské vysočiny a Hanušovické vrchoviny.