Bušín – Nejsvětější Trojice
Bušín sice většina projíždějících vnímá jen jako poslední vesnici pod Hambálkem, ale při bližším zkoumáním se dá odvodit, že poměrně malá vesnice (420 obyvatel) měla poměrně bohatou historii. Ač je první zmínka o vsi až z roku 1490, soudí se, že osídlení je staršího data. Bušín ležel na pomezí česko-německého osídlení. Vzhledem k údolní poloze v něm ale převládal zcela český živel (německy mluvící většinou sídlili na kopcích).
O českém jazyce jasně dokládá nápis na zdejším sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice. Pískovcová památka je vysoká cca 4,8 m. Jde o dílo neznámého lidového autora. Ten se zřetelně inspiroval zavedené ikonografii ztvárnění vrcholové skulptury se sedícím Bohem – otcem. Ten drží kříž s Kristem a Ducha Svatého představuje tradiční Holubice.
Na fantazii autora ale už záleželo ztvárnění podstavce. Základový sokl tvoří stupeň s vydutou čelní stranou. Tam se dá dočíst zhruba: „Ke CtI sWata trogICe tobI/srDCe/Me gest hotoWI/Z nákladů Franze Walaucha“. Podstavec pokračuje dalším vyšším stupněm s obdobně vypouklým čelem. V zrcadle podstavce je reliéf Sv. Anny s Pannou Marií. Boky podstavce jsou ozdobeny volutami a monogramy IHS a MARIA.
Na dělící římse stojí samotný mírně se zužující dřík sloupu s ionskou hlavicí. Po stranách římsy sedí dva andílci. Na čelní /mírně vypouklé) straně sloupu je reliéf sv. Františka. Andílci byli před časem ukradeni, ale v současnosti jsou k vidění zřejmě repliky. V roce 1999 prošlo restaurátorskou dílnou Mgr. Ladislava Werkmanna z Olomuce. Rok vzniku díla se udává 1824.