Loading...
Budoucnost, psaná s malým písmenkem „b“, bude pro Havlíčkův Brod jistě skvělá, jenže já se tady chci zmínit o stejnojmenném městském parku.
Je poměrně velký, dosahuje rozlohy 25 hektarů a jeho plochu nezabírá jen spousta zeleně, ale také několik vodních ploch. Navíc se nachází téměř v samém centru města a rozkládá se směrem na východ od zachovalého městského opevnění.
Založen byl roku 1889 okrašlovacím spolkem Budoucnost, v místech děkanské zahrady. V ní tehdy vykvetl tulipán se třemi květy, což bylo považováno za symbol Nejsvětější Trojice. (Kostel stejného jména a kaple sv.Grálu se dodnes nachází v horní části parku.) Úpravy parku byly dokončeny roku 1913, zhruba od konce I.světové války připadl městu a v té době patřil k nejkrásnějším parkům v celé republice!
Protéká jím Cihlářský potok, jehož voda napájí rybníky. My z nich viděli ten největší – Hastrman, skalnatou propust s kaskádami a pod ní se nacházející malý rybníček Očko a větší vodní plochu jménem Obora.
Na západní straně je park ohraničen městskými hradbami, v nichž byl po jeho vzniku vyražen průchod, umožňující místním obyvatelům přístup z historického městského jádra. Jeho porost tvoří kromě keřů množství dřevin, hlavně smrků, javorů, líp, jasanů, habrů, červených dubů, akátů a borovic vejmutovek. K nejcennějším stromům patří jinan dvoulaločný a liliovník tulipánokvětý. Nachází se v něm spousta cest, schodů i menších cestiček a nechybí samozřejmě ani lavičky. Stávala v něm řada dřevěných pavilonků, ale ty před druhou světovou válkou zchátraly a zachoval se jen jeden, dnes opravený a krásně barevný altánek.
Kromě něj a kostela Nejsvětější Trojice s kaplí sv.Grálu zdobí park boží muka, městské opevnění s několika baštami (ta nejvýznamnější se jmenuje Štáflova), pamětní deska zakladatelů parku, pomník žákům školy (zahynuli roku 1944 při náletu), pomník Padlým ve světových válkách, památník Karla Havlíčka Borovského z roku 1924 od akademického sochaře Bohumila Kafky, busta matky K.H.Borovského z roku 1937 od akademické sochařky Vlasty Dohnalové, busta Bedřicha Smetany z roku 1929 od akademického sochaře Juliuse Pelikána a socha zakladatele Sokola – Miroslava Tyrše.
Každoročně na jaře v parku probíhají tradiční Trhy řemesel.
V roce 1998 město na park získalo dotaci, za níž bylo vysázeno přes 14 tisíc jehličnatých a listnatých keřů, 147 kusů vzrostlých dřevin a další stromy byly buď přesazeny anebo pokáceny. Roku 2006 v něm byla zbudována trasa naučné stezky – NS Vlkovsko. Celková revitalizace parku byla rozplánována do několika etap, jenže v současnosti na ni městu chybí peníze a dokončení tak muselo být na dobu blíže neurčenou pozastaveno..