Historický kolotoč na Letné
Turistické cíle • Drobné památky
Naproti Národnímu technickému muzeu u výletní restaurace na Letné stojí trochu opuštěná dřevěná stavba ohrazená přenosným zábradlím. Ve skutečnosti to je nejstarší dochovaný podlahový kolotoč. Vyrobil ho řezbář Antonín Bílek asi v roce 1893 jako dřevěnou provizorní stavbu, která nepotřebovala stavební povolení. V roce 1894 se z Vinohrad přestěhoval na Letenskou pláň. Původně kolotočem točila obsluha ručně, teprve v třicátých letech bylo instalováno elektrické otáčení.
Od roku 1991 je kolotoč památkově chráněným objektem. Naposledy jezdil v roce 2006, potom jej převzalo technické muzeum od soukromého vlastníka a kvůli špatnému technickému stavu ho uzavřelo. Neorenezanční dřevěný pavilon i vnitřní vybavení je původní. Na točně je umístěno 19 koní a čtyři autíčka. Historicky vzácné jsou kromě stavby koně, které mají železnou konstrukci, dřevěnou hlavu a nohy, potaženy byly pravou koňskou kůží. Koně jsou nyní důkladně restaurovány, mají mít opět koňskou kůži. Nejzachovalejší a největší kůň se jmenuje Flóra, byl již restaurován a zůstane vystaven v Technickém muzeu. Odhadovaná cena renovace jednoho koně přijde na 150000 až 170000Kč. Celková oprava kolotoče přesáhne 7 milionů.
Na opravu byla vyhlášena sbírka. Opravu kolotoče sponzorují některé firmy a umělci. Soukromé osoby mohou peníze posílat na účet, nebo přispívat přímo v muzeu. Podrobnosti platby jsou na adrese letenskykolotoc.cz. Kolotoč by snad měl být v provozu v létě 2018, místo ukradeného orchestrionu je zajištěn jiný. Nevím, jestli mě paměť neklame, ale vždy, když vysílají v televizi reprízu seriálu Hříšní lidé města pražského a vidím při úvodní písni orchestrion, mám pocit, že je právě od tohoto kolotoče.