Výlet osvětlí část dějin Obersalzbegu a stavby Orlího hnízda, které znamenalo technický vrchol domělého "spásného světa". Tehdejší snímky propagují "mírumilovného Vůdce", avšak s mocí a násilím nacistického režimu propukla děsivá válka. V době klíčícího neonacismu je nutné naléhavě upozornit na řežim ve III. říši. K dějinám Obersalzbergu patří panorama a hory stejně tak, jako jeho dávný účel. Během dvou dnů navštivme Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus), projedeme se po Královském jezeře na loďce, budeme užívat krásy a nádheru KRAJINY Berchtesgadener Land, která patří mezi nejkrásnější v Evropě. A snad právě proto se v této nádherné části Alp nachází Kehlsteinhous. Orlí hnízdo, které láká návštěvníky k překrásným výhledům. Druhý den nás čeká návštěva solných dolů v Berchtesgadenu a prohlídka Salcburku. Pravidelné zájezdy do KRAJINY Berchtesgaden pro vás pořádá cestovní agentura Bohemia Guide.
KEHLSTEINHOUS - ORLÍ HNÍZDO
Unikátní kamenná stavba na vrcholku hory Kehlsteinu připomíná horskou chatu. V roce 1939 ji daroval Hitlerovi k padesátým narozeninám jeho blízký spolupracovník Martin Bormann. Dle řady odborníků tento výtečný technik touto prací předběhl svou dobu.Velkolepá stavba byla budována 13 měsíců včetně přísupové cesty. Během stavby bylo potřeba najmou mnoho pracovníků, schopných být delší dobu bez rodiny a zvládnout drsnou práci v horských pomínkách. Ve výšce 1630 metrů bylo vybudováno bydlení pro téměř osm set mužů. Při stavbě bylo využito materiálů z celého Německa a svoláni byli nejlepší architekti, technici a dělníci z celé země. Tehdejší náklady na zhotovení činily třicet milionů říšských marek, což činí dnešních 100 milionů liber). Nacistický vůdce dům využil jen několikrát, vzhledem ke svojí averzi k výškám. Nicméně jeho milenka Eva Braunová si dům oblíbila a navštěvolala jej poměrně často. Residence je v současnosti hojně vyhledávaná turisty nejen kvůli minulosti ale také pro úchvatnou podívanou na část Alp.
ORLÍ HNÍZDO DNES
Roku 1951 předali Američané Orlí hnízdo německým úřadům. Dnes dům připadá do správy úřadu pro cestovní ruch v Berchtesgadenském kraji. Tahle funkce zahrnuje údržbu silnic, očištění skal na jaře a dopravní autobusovou službu. Nyní je někdejší hitlerův horský zámek hojně navštěvovanou výletní restaurací. Z dřívější Hitlerovy pracovny se stala kancelář nájemce. Společenská hala, jídelna a i prostor doprovodné hitlerov jednotky se staly místem pro hosty. Kdo se nasytil výhledů ze všech 4 stran, může se vydat na okružní stezku. Každým rokem navštěvuje Orlí hnízdo více turistů. Většina z nich dává přednost autobusu, který je doveze až nahoru k parkovišti a odtud pak zdolají zvývajících 124 metrů pomocí výtahu. Už jen samotná cesta nahoru naskýtá krásné výhledy do okolních lesů, hor a pastvin. V létě, v době největšího návalu návštěvníků odjíždí současně 6 autobusů z Hinterecku a z parkoviště ve výšce 1700 metrů. Existují zde dvě místa k vyhnutí se. Zde sei vozidla na centimetr bezpečně vyhnou.
Omamná atmosféra, křišťálově jasná smaragdová voda. Nesčetné množství různých druhů ryb a na hladině se odráží skalní stěny masivu Watzmann. Nádherný kostelík sv. Bartoloměje, je památka na břehu jezeta, kterou lze dosáhnout pouze lodičkou. Světově známý kostel, původně z 12. století leží na špičce malebného poloostrova.
NÁRODNÍ PARK Berchtesgaden
Nedotčená zdejší příroda je zdrojem klidu a zotavení. Zdejší obyvatelé si velmi pečlivě chrání své památky a svědectví jejich snažení je jasné: příroda si zachovala své původní krásy. Je zde na 180 kilometrů značených turistických tras. Zde můžete nechat hluk a stres každodenního života za sebou a načerpat novou tvůrčí energii z nedotčené životní krajiny Národního parku. Právě zde život zůstal stejný po tisíce let.
WATZMANN
Od nepaměti gigantický masiv Watzmann je králem nejvyššího majestátu, hluboce zapůsobí na všechny, kteří se na něj dívají. V průběhu své dlouhé historie, jeho skalní výška a hluboké trhliny inspirovaly ke vzniku mnoho příběhů a legend. Hora zahalená v mýtech a tajemstvích. Druhá nejvyšší hora v Německu vždy přitahovala horolezce z blízka z daleka. Obzvláště východní zdi "Krále Watzmanna" zůstávají výzvou i pro ty nejlepší horolezce.
SOLNÝ DŮL Berchtesgaden
Historický solný důl Berchtesgaden, starý 485 let. Když byl Berchtesgaden ještě knížectví, byl jen vyvolení dovoleno navštívit solný důl. Dnes je tento svět zázraků v podzemí otevřen pro 400,000 návštěvníků ročně, kteří se chtějí dozvědět něco o těžbě bílého zlata ve starém době. Prohlídka s odborným horníky ukazuje podzemí. Průvodce je oblečen v tradiční hornické oblečení. Ve finále Vás čeká přechod na tichý vor, a jízda na něm patří k vrcholům tohoto dne. Solný důl v Berchtesgadenu je nepřetržitě od roku 1517 v provozu. Až 300 m pod země jsou detekovány usazeniny soli v solném dole. Sůl není přítomna v čisté formě, ale je ve sloučenině. Tato sloučenina obsahuje v průměru 50% kamenné soli. Ta se získává pomocí pitné vody tzv. mokrou těžbou.
RELAXACE V PRAVÝCH SOLNÝCH KOMORÁCH
Ukryti před všemi vlivy prostředí, obklopeni vlhkostí 85% a mnoha tunami 260 milionů let staré soli, návštěvníci rychle ztrácejí smysl pro prostor a čas a dostávají se do příjemného stavu hluboké relaxace. Odpočinek v solné galerii pomáhá zmírnit příznaky nemocí, jako je astma, bronchitida, alergie, senná rýma, zánět vedlejších nosních dutin a hučení v uších. 50 pohodlných dřevěných židlí čeká na návštěvníky. Příjemné měkké přikrývky a péče ošetřovatelů doladí atmosféru jeskyně. hostů. V současné době navštěvuje měsíčně komoru 1200 návštěvníků. Nabídku završuji speciální koncerty, konané přímo v solné jeskyni, které se těší velké oblibě díky své vynikající akustice.
SALCBURK
Pro prohlídce rezidence sjedeme do nedalekého Salcburku. Díky své kráse je město druhým největším magnetem turistů hned po hlavním městě Vídni. Za svou slávu a současný vzhled Salcburk vděčí třem arcibiskupům, kteří zde vládli - Wolf Dietrich, Marcus Sitticus a Paris Lodron. Světový představitel baroka, Johan Berhhard Fischer for Erlach zde zahájil kariéru jako architekt. Salcburk je též městem Mozartovým, jenž zde v roce 1756 přišel na svět. Krásné historické jádro bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Charakterizuje ho téměř výhradně barokní sloh a neobyčejně jednotný vzhled. Všudypřítomné baroko dokonale splynulo se starší i moderní architekturou.
Poslední aktualizace: 30.1.2011
Nadmořská výška:
1780 metrů nad mořem
Hitlerovo Orlí hnízdo - Kehlsteinhaus na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Hitlerovo Orlí hnízdo - Kehlsteinhaus
Nádherné výhledy do údolí
Moc jsme se těšili na krásný výhled, ale zastihla nás mlha. Ani tak nelitujeme, aspoň máme zajímavé…