Loading...
Jako ve všech větších městech, i v jihočeské metropoli nemůže chybět taková úctyhodná instituce, jako je galerie. Jenže ve skutečnosti ta nejviditelnější část galerie není k vidění v Českých Budějovicích, ale na dohled v Hluboké. Galerijní instituce vznikla v době znárodňování a slučování (nebudeme si zastírat i defakto kradení) soukromého majetku v roce 1951. Jako předchůdce se uvádí vlastenecký spolek, který vznikl v roce 1877. Muzejní sbírky postupně sídlily v různých budovách Českých Budějovích přenesení hlavních částí expozice do Hluboké došlo v roce 1953. Mimo to galerie spravuje muzeum keramiky v Bechyni a v samotných Budějovicích k výstavním účelům slouží tzv. Wortnerův dům.
Nejviditelnější a vlastně i nejrozsáhlejším výstavní objektem je tak galerii v Hluboké. Není těžké ji najít, neboť je součástí zámeckého areálu. Největší viditelnou částí je budova bývalé jízdárny a k ní přiléhajících bývalých prostor hospodářského zázemí.
Novogotická budova díky svým rozměrům a volném vnitřním prostoru slouží většinou ke konání delších či kratších výstav věnovaným buď jednotlivým autorům (případně tematickým okruhům). Mimo to ovšem prostor využívají i jiné instituce s okolí jihočeské metropole. Konají se tu i různé společenské akce (promoce), koncerty apod.
Druhá část expozice (v bývalých konírnách) je věnovaná dlouhodobější prezentaci exponátů, které jsou přímo majetkem Jihočeské galerie. Nejde však o stálou expozici v neměnném slova smyslu, ale exponáty se průběžně (zhruba v ročních intervalech) obměňují. Neznamená to ale, že se vyměňují kompletně celé sbírky. Spíše se obměňuje v počtu desítek exponátů.
Základ sbírek, které jsou v galerii k vidění tak tvoří díla, které mají svůj původ ve středověku a mají spojitost s jihočeským regionem. Základem sbírek bylo zaniklé Diecézní muzeum. Logicky jde v drtivé převaze díla s náboženskou tematikou. K vidění tak bývá často několik gotických Madon (malovaných i vyřezávaných), různé výjevy narození Krista, Svatých rodin , ale i dalších světců.
V 60. letech minulého století galerie spravovala díla zabavená v klášteře ve Vyšším Brodě. Ty se ale po roce 1989 vrátila na své původní místo.
Další fondy galerie pocházely z Městského muzea, případně i darů soukromých sběratelů.
Po vzniku galerie v 50. letech se v souladu s dobou sbírky rozšiřovaly o díla místních umělců (nebo spojených s regionem) a preferovány byly díla s tematikou pracujícího lidu a výstavby socialismu.
Podle názvu ale nesmíme zapomenout i na Mikoláše Alše, z jehož díla galerie vlastní poměrně rozsáhlou sbírku grafiky.
Co je tedy v Jihočeské galerii k vidění? V prostorách jízdárny je aktuálně (do 4. 10. 2020) k vidění výstava Tomáše Císařovského s názvem „Každý den odvahu“. Jeden z nejpřednějších současných malířů prezentuje celkem zajímavý průřez své tvorby na poměrně velkých plátnech (ale i v menších rozměrech). Hned při vstupu asi zaujmou velkorozměrové postavy zástupů současné české „aristokracie“ (nesmíme zapomenout, že po roce 1918 jsou u nás šlechtické tituly zrušeny). Císařovský převážně užívá klasickou techniku oleje na plátno, případně akvarely nebo kvaše. V dalších částech výstavy se autor zabývá historickými událostmi, můžeme sem tam najít nějakou krajinku (různě znásilněnou). Autor se věnuje i leckdy zajímavými souvislostmi v interakci skutečných (i smyšlených) postav.
Stálá část expozice s názvem „Meziprůzkumy (sbírka AJG 1300–2020)“ prezentuje průřez kmenových sbírek galerie. Úvod při vstupu navozuje jeden z nejvzácnějších zdejších exponátů, Adorace Páně z majetku Státního zámku Hluboká (ten je v galerii v trvalé zápůjčce). Autorství je připisováno Mistru Třeboňského oltáře, vznikl kolem roku 1380. Poblíž socha Jarní píseň (hoch s píšťalkou od Břetislava Bendy z r. 1940). Výčet celého vystavovaného by vydal za dlouhý seznam (83 položek). Snad jen stojí za upozornění některá díla, související s jihočeskou krajinou, případně dobovými reminiscencemi (výstavba socialismu), ale i těm se nedá upřít jistá kvalita. Nakonec jsou to doklady doby.
Na rozdíl od jiných podobných institucí je galerie otevřena celoročně a to i v pondělí, byť v zimním období kratší dobu březen – říjen / 9:00 – 18:00 hodin, listopad – únor / 9:00 – 16:00 hodin. Základní vstupné (2020) je 120,- Kč, ale jsou různé slevy (rodiny, skupiny, důchodci).
Ještě malá perlička, galerii jsme navštívili na Cyrila a Metoděje t.r. a ačkoliv v parku a na zámku byl nával, byli jsme s kamarádem údajně toho dne první (zhruba v poledne).