Hněvkov – Kaple sv. Andělů strážných
Hněvkov je správní součástí blízkého Zábřeha a širší veřejnosti je dnes známý díky cyklostezce na opuštěném tělese dráhy. Vesnička vznikla zřejmě jako dřevorubecká osada v polovině 15. století. Protože zejména v zimních měsících měli místní daleko do nějakého kostela (Hoštejn, nebo Zábřeh), měli místní zřejmě k dispozici nějakou kapli, patrně dřevěnou. Současná kaple byla postavena v l. 1888–90 na návsi. Kaple je založena na obdélníkovém půdorysu s ustupujícím čtyřhranným presbytářem. Vnitřní prostory osvětluje 6 větších obloukových oken a 3 menší. Vnitřní i vnější omítky jsou hladké bez ozdob.
Nad vstupem je hranolová věžička s dvěma zvony, starší z nich je z bývalé zvonice, novější zakoupil místní rolník Jan Widermann za 200 zlatých. Místo varhan je v kapli harmonium. Z výzdoby stojí za zmínku oltář s obrazem Anděla Strážného, po stranách jsou sochy Krista s planoucím srdce a Panny Marie Vítězné. Na bočních stěnách kaple obrazy křížové cesty.
Památkově chráněný je pískovcový kříž před vstupem do kaple. Byl zhotoven na konci 18. století. V současnosti stojí na novém masivním betonovém podstavci.
Pískovcový stupňovitý základ pokračuje soklem o půdorysu kříže. Na hranolovém dříku, ozdobeném rokajemi, je v čelní části reliéf Panny Marie Bolestné. Na zadní straně je datace 1769. Římsa s oblounem tvoří základnu pro jehlanový sloup s ornamentální výzdobou, kterou tvoří pásky s půloblouky, vzájemně se proplétající. Vrchol tvoří tradičně pojatý jetelový kříž s korpusem Krista.
Kult Andělů strážných nemá v církevní symbolice pevné ukotvení. O strážných andělech se v bibli zmiňuje Matouš, uctívání strážných andělů se datuje zhruba od 15.–16. století, od roku 1670 je církevní svátek stanoven na 2. října.