Hodonínské sochy
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Město Hodonín nabízí kromě monumentálního Mariánského morového sloupu na Masarykově náměstí ještě celou řadu dalších zajímavých sochařských památek, jejichž poznání může návštěvníky obohatit.
U farního kostela sv. Vavřince na Masarykově náměstí jsou dnes umístěny hned dvě krásné barokní světecké skulptury, které ovšem původně stávaly na jiných místech ve městě.
Nalevo od vchodu do kostela je to Sv. Jan Nepomucký, datovaný v chronogramu rokem 1714, jehož původní umístění bylo u mostu přes řeku Moravu.
Protějšek mu v současné situaci tvoří ještě o rok starší socha dalšího oblíbeného patrona a mučedníka sv. Šebestiána napravo od kostelních vrat, který však své umístění měnil v průběhu let dokonce vícekrát.
V zahradě Domu umělců je umístěna socha morového patrona sv. Rocha, doprovázeného místo obvyklého pejska malým andílkem.
V parku na Zámeckém náměstí, před hodonínským zámkem, se dnes nachází pozoruhodné barokní sousoší sedící sv. Anny, vyučující nad knihou svou dceru, malou Pannu Marii. Zbudovat je nechala kněžna Marie Antonie z Lichtenštejna.
Na západním okraji města, při silnici do Lužic u Lužického rybníka, se pak nalézá ještě sousoší Piety z roku 1725 pod dodatečně přidaným křížem a na podstavci s kartuší, připomínající iniciálou L zadavatelku díla, opět Marii Antonii z Lichtenštejna.
A konečně poslední z barokních skulptur se od roku 1997 skrývá v parčíku u kruhového objezdu na spojnici třídy Dukelských hrdinů a Měšťanské ulice, jedná se o sv. Vendelína, pastýře s ovečkou u nohou, z roku 1777. Tato socha byla zbudována v souvislosti s dobytčím morem, který v 18. století ve městě řádil hned několikrát, ve zmíněném roce pak obzvlášť, proto se obyvatelé rozhodli postavit sochu tohoto patrona rolníků a ochránce stád. Na světcův svátek se konávala slavnostní mše a průvod k soše, ale příliš to nepomáhalo, socha pak byla nějakou dobu dokonce uložena v zámečku, až byla nakonec navrácena téměř na původní místo, kde ji také můžeme vidět.
Na náměstí 17. listopadu stojí pomník slavného malíře Josefa Mánesa s bronzovou postavou umělce od Jakuba Obrovského z roku 1934.
V ulici M. Gorkého je dnes umístěna socha Hajníka od Franty Uprky z roku 1924.
A konečně na Národní třídě si můžeme prohlédnout sousoší Hudebníků z roku 1983 od Z. Lindovského.
Více např. v knize B. Samka Umělecké památky Moravy a Slezska, webových stránkách města, NPÚ či Hodonínského deníku...