Hodonínské studánky a kaplička sv.Jana
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Hodonínské studánky a sv.Jan
Tentokrát se vypravíme do dubových lesů v blízkosti Hodonína, po stopách pramenů.
Okruh měří asi 12km a vede jak po značených tak neznačených cestách, převážně lesem. Jako výchozí bod doporučuji lokalitu Zbrod ležící na silnici č.380 mezi Hodonínem a Mutěnicemi, kde je místo pro ponechání auta a je rovněž dostupná autobusem (linka IDS JMK č.109 - zastávka Hodonín,Zbrod). Nicméně jedná se o okruh, takže výchozí/cílové místo si můžete zvolit sami dle libosti.
Směrovky najdete přímo u přejezdu a vydáte se po červeně značené pěší trase TGM směr "Černé bláto". Hned po necelém kilometru narazíte na první lesní pramen, ve starších mapách nesoucí název "studánka Ilčíčka".
Pokračujete doubravou asi 3km po příjemné lesní cestě, a po připojení modré a
žluté značky spolu s nimi dále k rozcestí Za Červenými domky a odtud po modré značce a směřujeme k lesní kapličce zasvěcené sv.Janovi - je zde dřevěný altánek, ideální místo pro svačinu a odpočinek.
Dále pak stále po modré, míjíme rezervaci Stupava, k říčce Kyjovce a od zde umístěného rozcestníku vpravo cca 400m ke druhému a významějšímu prameni - "Kohútku". Pozor, odtud budete pokračovat po neznačené cestě - vrátíte se
po železném mostku zpět na asfaltovou cestu a pokračujeze v původním přímém směru, ze kterého značka odbočila vlevo k prameni. Ztratit se nemůžete, jdete stále podél Kyjovky po stejné cestě, která není křižována žádnými dalšími. Asi po 15 minutách přijdete na státní silnici, a na ní vpravo asi 50m leží výchozí místo - zbrodský přejezd.
Za čím jedeme?
Zbrod je důležité orientační místo, nachází se zde bývalá myslivna a je častým východištěm pro výlety k rybníkům nebo do Hodonínské Doubravy. V minulosti byla významnost místa ještě větší, dokonce zde bývala vlaková zastávka.
Doubrava je rozsáhlý lesní komplex, rozdělen na Hodonínskou a Bzeneckou Doubravu. Poprvé byla zmíněna již r.1214 v listině markraběte Jindřicha. Hodonínská část si zachovala charakter dubového lesa, bzeneckou část tvoří
v současné době borovice - tip na výlet v okolí Bzence - https://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/okruh-borovymi-lesy-bzenecke-doubravy-a-k-zilkovu-dubu.html
Sv.Jan - boží muka uprostřed lesa, velmi pěkně zrekonstruována, na místě je odpočinkový altánek. Kousek za sv.Janem narazíte na rezervaci Stupava, s mimořádně bohatou faunou i flórou, velký počet druhů je zvláště chráněn a vyskytuje se zde jako na jediném místě v ČR.
Zřejmě nejzajímavější místo na trase - přírodní zdroj pitné vody "Kohútek"-
se nachází v katastrálním území Dolních Bojanovic. Je zdrojem pitné vody pro širokou veřejnost. Jedná se o artézský vrt 150 m hluboký, který vznikl
z průzkumového vrtu při vyhledávání podzemních zásob ropy a zemního plynu. Vzhledem k vydatnosti vrtu je od této doby zdrojem pitné vody, která je vyhledávána návštěvníky ze širokého okolí především pro svoji nezávadnost a chutnost. Každé tři měsíce nechává obec zpracovat laboratorní rozbor vody hodonínskou pobočkou Zdravotního ústavu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud si chcete zpestřit výlet návštěvou hodonínského zooparku, od rozcestí
"Za Červenými domky" je vzdálen pouze cca 500m. Zde je velká možnost občerstvení nebo i jiných zábavních aktivit.
Co se tekutin týče, doplnění samozřejmě nabízí samotné studánky ;o)
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Do dubových lesů se můžete vypravit v jakémkoliv ročním období, každé má své kouzlo. Na celé trase nenajdete jediné stoupání, je ideální variantou na středně dlouhou odpočinkovou vycházku, s bezproblémovým povrchem cest. Nejhezčí a nejklidněší částí trasy je zřejmě úsek ležící na červené trase.
Ostatní informace
Vstupné do zooparku v Hodoníně činí 60,- Kč, zlevněné 40,- Kč.
Pokud se Vám ještě nebude chtít domů, doporučuji prohlídnout si také Zbrodské rybníky - skupinu 11 vodních ploch, využívaných k chovu ryb, která je zároveň
sídlištěm velkého množství bahenního a vodního ptactva.
Přeji pěkné počasí! ;o)
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.