Mariánský morový sloup v Hodoníně
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Hodonínský Mariánský morový sloup stojí na Masarykově náměstí u farního kostela sv. Vavřince.
V roce 1716 jej zbudoval brněnský sochař Antonín Riga na objednávku kněžny Marie Antonie Lichtenštejnové, která v tomto období do podoby města významně zasáhla řadou podobných uměleckých zakázek.
Monument má čtyřboký podstavec, na jehož římse je vyryt letopočet vzniku díla. Na čelní straně podstavce je osazen kamenný knížecí lichtenštejnský erb, připomínající zmíněnou donátorku.
Pod erbem se nachází deska, upomínající na první opravu památky v roce 1856. Na zadní straně podstavce je pak deska s nápisem od další restauraci roku 1939. Následující oprava proběhla podle desky na boční straně soklu v první polovině 70. let 20. století, poslední pak roku 1997.
V nárožích podstavce jsou na soklech osazeny skulptury morových patronů v přibližně životní velikosti. Jsou to: sv. František Xaverský, sv. Roch, sv. Rozálie a sv. Karel Boromejský.
Ze středu podstavce se pak zvedá vlastní obláčkový sloup se spoustou andílků a okřídlených hlaviček. Na vrcholku se do výšky 12 metrů tyčí socha Panny Marie Immaculaty, stojící tradičně na zeměkouli obtočené hadem s jablkem v tlamě.
Více např. v knihách: Hodonín z roku 2002; Antonín Šorm, Antonín Krajča, Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě, Praha 1939; Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska