Holíč – Rozhľadňa na Hrebeni
1,769.000 Eur jsou celkové náklady na vybudování na celkem nenápadné věžičky nad městem Holíč. 17 m vysoká rozhledna tu vyrostla díky mezinárodnímu projektu VISIO v rámci fondů Interreg, které známe i z našich končin. V tomto případě jde ale o projet Rakousko-Slovenský s partnerským městem Hollabrunn.
Architektonické řešení je dílem Stanislava Mikovčáka, stavebním dodavatelem je Antonín Žídek z Ratíškovic, takže jde o stavbu vysloveně mezinárodní, Hlavním stavebním kamenem je kámen, stříška je dřevěná, za zmínku stojí železné mříže s kovářskými prvky. Tvar rozhledny inspiroval nedaleký větrný mlýn, který nedávno rovněž prošel opravou. Protože rozhledna nestojí na samotném vrcholu, jsou výhledy omezená spíše na směry severní, západní až jižní. Na severu jsou to hlavně výběžky Bílých Karpat, postupně k západu široká roviny Dolnomoravského úvalu, za nimi rozeznáme vrcholky Chřibů (znalci odhalí jistě Buchlov). Poměrně blízko lze dohlédnout do severních výběžků Alp, což není nic jiného než naše Pálava. V lužních lesích kolem Moravy můžeme tušit pradávné centrum velkomoravského hradiště u Mikulčic.
Mimo Holíče dohlédneme do blízké Skalice a okolních vesnic. Dva červeně šrafované komíny patří hodonínské elektrárně. Téměř shora nahlížíme do židovského hřbitova (chcete-li cintorína), poněkud problematičtěji vyhlíží zlaté báně pravoslavného chrámu Matky Božej Počajevskej.
Rozhledna je volně přístupná a ještě značně čerstvá, slavnostní otevření proběhlo 11.5.2021. Rozhledna je vybavena dvěma silnými dalekohledy, které jsou prozatím zadarmo (ovládání mincovníku je vyřazené).
V rozhledně je na utajeném místě skrytá časová schránka pro budoucí generace, která by měla následujícím poskytnout informace o pohnutkách a tužbách naší doby.