Loading...
Turistické cíle • Příroda • Rybník
Rybníky v blízkém okolí Svitav vznikaly převážně v 16. století. Historikové jich v celé rybniční soustavě napočítali jedenáct. Jedním z nich je Horní rybník na severozápadním okraji Svitav, který je napájen řekou Svitavou a její přítoky. Rybník byl založen zatopením městských luk v roce 1538 za působení olomouckého biskupa Stanislava Thurza. Jeho původní název byl Černý rybník.
V letech 1928 až 1929 byl Černý rybník přestavěn a spojen s Krejčovským rybníčkem. Jeho původní plocha tím vzrostla na současných 15 hektarů. Rybník získal nové jméno, začalo se mu říkat Stauteich. Později se rybník stal městským koupalištěm a místem pořádání společenských událostí. Koupaliště se mohlo pochlubit vhodnou profilací terénu a rozsáhlou písečnou pláží s jemným pískem vytěženým ze dna Rybníku. Nechyběly účelové stavby jako restaurace, převlékárna, sociální zařízení, deset metrů vysoká skokanská věž, mola a lávky. K popularitě oblasti přispěly i lesní restaurace s tanečními parkety a studna s pitnou vodou v sousedství.
Do historie Rybníku se černým písmem zapsal rok 1945. Do rybníka byla navezena vojenská technika a munice, byly vypáleny dřevěné budovy na pláži. Svitavští tak přišli o oblíbené rekreační středisko, místo společného setkávání.
Po druhé světové válce se stav rybníka zhoršoval a přilehlý areál koupaliště chátral. Až v roce 1966 dala nově vzniklá zahrádkářská kolonie impulz k rozvoji území. Byl obnovený rekreační areál, který dne 1. července 1967 přivítal první návštěvníky. Ti si zde mohli vypůjčit loďky, gumové matrace a slunečníky. Otevřen byl i stánek s občerstvením.
V roce 1969 byla opravena hráz rybníka se stavidlem. V letech 1972 až 1973 členové Českého rybářského svazu postavili v akci „Z“ chatu Rosničku. Do užívání ji předali 18. srpna 1973. V témže roce rekreanti mohli ke koupališti přijet po asfaltem zpevněné cestě. Rybník a jeho břehy opět ožily. V létě se zde konaly festivaly trampské a folkové hudby, v zimě závody na ledové ploché dráze. Postavena byla naučná stezka K pramenům řeky Svitavy se sedmi informačními tabulemi. Pořádala se běžecká klání.
Dnes je Horní rybník (setkáte se i se jménem Rosnička) oblíbeným místem obyvatel Svitav, kteří zde v příjemném prostředí najdou pláž, restauraci a opodál přírodní posilovnu. Nebo se mohou vydat po značených cestách na procházku do přilehlých lesů.
Ale rybníky byly budovány hlavně pro chov ryb. Horní rybník má ve správě místní organizace Českého rybářského svazu. Chovají se tu kapři, okouni, candáti, úhoří, sumci a další druhy ryb.
V rákosí a zátočinách hnízdí a ukrývá se moták pochop, několik druhů rákosníků, chřástal vodní a kropenatý, volavka popelavá a červená, bukač velký, řada kachnovitých ptáků, labuť velká a další. Pod vodní hladinou žije řada drobných živočichů, jako jsou korýši, plži a mlži, z nich hlavně škeble rybničná. Drobní podvodní živočichové jsou potravou pro ryby i ptactvo.
Z dřevin, nepočítaje přilehlý les, mají zastoupení vrby a olše, u hráze topoly a duby. Z vodních a vlhkomilných rostlin se tu vyskytuje rákos, orobinec, několik druhů ostřic, zblochan vodní, rdest, zevar, ba i masožravá bublinatka jižní a další.
Pokud jste dočetli až sem, přidám za výdrž jeden rybářský vtip ze stránek místního ČRS, ze kterých jsem také čerpal:
Baví se tři rybáři o tom, kdo co chytil. První: „Já chytil tříkilového kapra.“ Druhý: „Pchee, já pětikilovou štiku.“ Třetí: „Hoši, to nic není, já chytil desetikilového sumce.“ A první říká: „Že já debil vždycky začínám první.“
A to je o Horním Rybníku alias Rosničce vše. Můžete k němu někdy zavítat.