Hornické muzeum
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Největší Hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše - 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým" tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě. Muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993 na svátek sv. Barbory, patronky horníků.
Fotogalerie
Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabízí od dnešního dne návštěvníkům další nevšední atrakci, která zaujme především děti. Před historickou budovou Dolu Anselm se mohou povozit v důlním vláčku, podobném tomu, který stovky metrů pod zemí dopravuje horníky na jejich pracoviště. O rozšíření hornické expozice se zasloužili sdružení Dolní oblast Vítkovice, Nadace OKD a nákladní železniční dopravce AWT.
Vláček se dvěma důlními vozíky, tažený dnes už historickou důlní lokomotivou, jezdí ze šachetní budovy areálu na trase dlouhé 167 metrů. Projížďka v něm je samozřejmě pro všechny, kdo si koupí lístek do Hornického muzea, zdarma.
Těžební společnost OKD převedla před časem celý areál Landek Parku na sdružení Dolní oblast Vítkovice, které nyní zpřístupňuje pro veřejnost unikátní areál vysokých peci a dolu Hlubina ve Vítkovicích.
Projekt odborně zpracovala firma AWT, která je dlouholetým partnerem Landek Parku. Vystavuje zde například historickou lokomotivu, staré železniční vozy a vyřazené obří rekultivační stroje. Na rozvoj areálu navíc každoročně přispívá stotisícovou částkou „Vlaky a vlečková Doprava neodmyslitelně patří k hornictví i k celému našemu kraji. Myšlenku dále zpestřit jedinečnou expozici hornického muzea okružním vláčkem jsme proto rádi podpořili nejen finančně, ale i zpracováním odborného projektu trasy,“ uvedl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů AWT.
Největší Hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě. Muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993 na svátek sv. Barbory, patronky horníků.
Expozice
Podzemní expozice - kulturní památka důl Anselm:
Unikátní expozice se nachází ve štolách horních slojí skutečného historického dolu Anselm, kam návštěvníci sfárají důlní jámou v těžní kleci z historické budovy dolu ve stylu průmyslové secese. Cesta dolů je sice dlouhá jen několik málo metrů, přesto umožní udělat si představu o tom, jakým způsobem se horníci dostávali za prací každý den.
Expozice důlního záchranářství:
Landecká expozice báňského záchranářství je největší svého druhu na světě. Představí vám vysoce náročnou a rizikovou činnost, bez níž by práce v podzemí nebyla možná, a techniku, která záchranářům umožňuje pohybovat se v prostředí, jež je v některých ohledech ještě nepřátelštější než kosmický prostor nebo hlubiny moře.
Exponáty a expozice volně rozmístěné v areálu:
Exponáty na volné ploše zachycují zdejší lidské aktivity od doby Kamenné v podobě sídliště pralidí, přes rozmach těžby reprezentovaný typickou průmyslovou architekturou, až po důlní techniku 20. století. Spíše než o muzeum v klasickém smyslu zde tedy je jakási kombinace muzea a skanzenu.
Otevírací doba
Muzeum je otevřeno celoročně.
1.10. až 31.3 - zimní sezona:
Pondělí ZAVŘENO
Úterý - Neděle začátky prohlídek v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin
1.4. až 30.9 - letní sezona:
denně 9 - 18 hodin
vstupy každou celou hodinu
poslední prohlídka začíná v 16 hodin
Expozice:
- denně 9 - 18 hodin
- vstupy každou celou hodinu
- poslední prohlídka začíná v 16 hodin
Areál:
- denně 9 - 19.30 hodin
Otevírací doba muzea během vánočních svátků:
24., 25. a 26.12 ZAVŘENO
31.12. ZAVŘENO
1.1. ZAVŘENO ... koná se akce "Novoroční výstup na Landek"
Ceník
Ceny platné od 1.2.2012
LANDEK PARK – VELKÝ OKRUH:
(Expozice báňského záchranářství + nové fárání)
- Plné vstupné: 150 Kč
- Zlevněné vstupné: 90 Kč
- Děti do 6-ti let ZDARMA (v doprovodu rodičů)
- Děti 6 až 15 let (v doprovodu dospělé osoby)
- Studenti (po předložení průkazu)
- Důchodci
- Držitelé vybraných průkazů (ZTP, ZTT/P - doprovod zdarma, a další)
- Kolektivy (Pouze s ped. dozorem, na 20 platících osob doprovod zdarma)
- Děti MŠ, ZŠ: 75,- Kč
- Studenti SŠ: 90,- Kč
- Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 390,- Kč
LANDEK PARK – MALÝ OKRUH:
(Expozice báňského záchranářství)
- Plné vstupné: 90 Kč
- Zlevněné vstupné: 50 Kč
- Děti do 6-ti let ZDARMA (v doprovodu rodičů)
- Děti 6 až 15 let (v doprovodu dospělé osoby)
- Studenti (po předložení průkazu)
- Důchodci
- Držitelé vybraných průkazů (ZTP, ZTT/P - doprovod zdarma, a další)
- Kolektivy (Pouze s ped. dozorem, na 20 platících osob doprovod zdarma)
- Děti MŠ, ZŠ: 50,- Kč
- Studenti SŠ: 50,- Kč
PŘÍPLATKY:
- Příplatek za výklad v cizím jazyce – 100%
- Zapůjčení MP3 (audio průvodce – angličtina, polština) – 50,- Kč/ks