Horšovský Týn
Turistické cíle • Příroda • Park
Horšovský Týn najdeme v Západních Čechách, severním směrem od města Domažlice. Horšovský Týn je městskou památkovou rezervací jejíž součástí je hrad a zámek. Na areál hradu a zámku navazuje rozsáhlý anglický park. Park se vyznačuje značnými plochami zeleně, členitým terénem a několika rybníky. V parku najdeme množství starých stromů a několik letitých smutečních vrb. Park se začal budovat v pobělohorské době a hlavní parkové úpravy byly provedeny v roce 1770. V tomto roce sem bylo dopraveno několik dřevin z Aschaffenburku. Zahradníci a architekti podílející se na budování parku mistrně využily jeho členitost. Na dlouhé vyvýšenině byly vystavěny pavilóny a vyhlídkové plošiny. V parku jsou sušší a mokřejší lokality, což dává možnost pěstovat různé druhy dřevin a rostlin. Park je z dendrologického hlediska velmi bohatý, najdeme tu řadu jehličnanů, listnatých stromů. Pozornost návštěvníků poutá listnatý strom stříhanolistý habr, který má květy ve tvaru tulipánů a jeho koruna vyrůstá ze čtyř kmenů. Nejvíce zastoupeným keřem v parku jsou tak zvané skalníky. Park je zpestřen řadou staveb, z nichž je návštěvníky nejvíce oblíbený osmiboký vyhlídkový pavilon, který najdeme nad Křakovským potokem. Pavilon byl postaven v první polovině 19. století. Druhým vyhledávaným místem je kruhová věž, která byla také postavena v první polovině 19. století. Do Horšovského Týna se vydáme severním směrem z Domažlic po značené turistické trase. Oblastí zámeckého parku prochází také značená turistická trase, po které můžeme dojít do obce Kocourov. Horšovský Týn je výchozím bodem cyklistické trasy vedoucí z Horšovského Týna do Nabburgu. Jihozápadním směrem od města je rybník Podhájí, který je využíván jako přírodní koupaliště a na jeho březích je vybudován kemp a chatová osada.
Hrad a zámek Horšovský Týn patří mezi nejvýznamnější architektonické skvosty západních Čech. Hrad a zámek Horšovský Týn, který je národní kulturní památkou, se nachází na Domažlicku v Plzeňském kraji. Hrad a zámek lze navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září denně kromě pondělí. Horšovský Týn patří mezi kastely středoevropského typu. Ze středověké koncepce se částečně zachovalo západní a jižní křídlo spolu s obvodovou zdí ? k ní byly přistavěny renesanční budovy. Východní trakt má předsunutý přístavek se vstupními branami. Tato stavba přepažuje parkán, opevněný hlubokým příkopem a zdí se dvěma baštami. Na opačné straně je purkrabský dvůr. Všechna průčelí byla v renesanci pokryta sgrafity. Při prohlídce areálu mají návštěvníci na výběr ze šesti tras. První se věnuje hradu ? původnímu gotickému sklepení, raně gotické biskupské kapli a zbrojnici. Druhá trasa se zaměřuje na zámek ? na ukázky bydlení šlechty od 16. do 20. století. Přízemí severního křídla bylo využíváno jako soustava kuchyní. Nyní je zde třetí trasa ? kuchyně se stálou výstavou historických osvětlovacích těles, nádobí, osobních a cestovních potřeb, porcelánu a hraček. Život služebnictva odhalí čtvrtá tras, která směřuje do Purkrabství, v jízdárně je společná expozice Městského muzea Horšovský Týn a hradu a zámku Horšovský Týn. Pátá trasa návštěvníky zavede do erbovního sálu. Poslední šestá trasa, která byla v roce 2004 nově otevřena, nabízí novou expozici věnovanou paní Mitsuko Aojamě. Na hrad a zámek navazuje malebný park a obora. Je tady táhlá výšina umožňující pěkné výhledy ? stojí zde vyhlídkový pavilon, při jeho opravě v roce 1979 byla odkryta část českého nápisu o založení zřejmě první loretánské kaple v Čechách.
Historie
Hrad vznikl někdy ve 13. století. K jeho úpravám došlo za arcibiskupů Arnošta z Pardubic a Jana z Jenštejna. Na hradě sídlil purkrabí a biskupská posádka. Za husitských válek přešel hrad do šlechtických rukou. V roce 1535 jej získali Lobkovicové, kteří po požáru v roce 1547 zahájili velkolepou přestavbu na pohodlné renesanční sídlo. Nádvoří obklopila nová zámecká křídla, zbytky původního paláce byly začleněny do nového objektu. Lobkovicové drželi Horšovský Týn až do bitvy na Bílé hoře. V roce 1622 koupil Horšovský Týn štýrský hrabě Maxmilián Trauttmansdorff. Za Trauttmansdorffů došlo k některým úpravám, renesanční ráz ale zůstal zachován. Kolem roku 1770 byly také provedeny hlavní úpravy parku, který pak v 19. století doplnily různé drobné stavby. Na sklonku 19. století proběhla pod vedením architekta Josefa Schulze novorenesanční přestavba. Trauttmansdorffové vlastnili Horšovský Týn až do roku 1945, poté přešel do majetku státu.