Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Boží muka
Zřejmě nejcennější památkou obce Hrabišín na Šumpersku jsou morová boží muka z konce 17. století, nacházející se na území někdejší Dolní Olešné, tedy na „dolním“ konci dnešního Hrabišína, při silnici ve směru na Dlouhomilov a Zábřeh. Boží muka stojí – coby morový sloup – v místech, kde byli pochováváni lidé, kteří zemřelí na mor. Z některých informačních zdrojů se občas můžeme dozvědět, že tento morový sloup dal – jako díkuvzdání Panně Marii Bolestné - roku 1686 postavit sládek místního pivovaru. Ještě dnes totiž můžeme vidět na sloupu zbytky nápisu IHS – MARIA, C. R. B. M. U., ANNO 1686. Zkratky se prý vysvětlují jako Karl Richter, Bauer Meister, Ullischen (jméno sládka z pivovaru). Ve skutečnosti je tam ovšem napsáno G. R. B. M. I. V. I. a znamená to Groch Richter Brau Meister In V(U)lischen,tedy Groch, rychtář a sládek v Olešné. Ale i tento názor bývá zpochybňován s tím, že ono R. je pouhou zkratkou Grochova křestního jména a o rychtáře se v tomto případě nikdy nejednalo. Na dříku najdeme i další letopočty, např. 1700 nebo 1776; jedná se však zřejmě jen o datace oprav sloupu.
Kamenná morová boží muka najdeme naproti domu č. 258, zajímavější je ovšem informace, že původně tak stávala naproti pivovaru s hospodou a starým mlýnem. Jedná se o téměř 2,5 metru Vysoká sloupková boží muka, vyrobená z krupníku, těženého u Sobotína. Jejich základna je kruhová, nad ní se tyčí hranolový sokl, zakončený půlkruhovou kaplicí s nikou. V té byla původně malá vyřezávaná Pieta, kterou později nahradila sádrová kopie. Dnes tam už chybí i ta… ale zase zde uvidíme silné mříže, které statečně chrání prázdné nic. Boží muka završuje železný – bohatě zdobený a dvojitý – jetelový kříž.
Je přitom ale docela dobře možné, že tady vůbec nejde o boží muka morová, ale o památku vztyčenou místním sládkem jako poděkování za to, že těsně unikl smrti při nechvalně proslulých čarodějnických procesech na Šumpersku, které zde probíhaly ve II. polovině 17.století.
Hrabišínská boží muka jsou popsána také v zajímavé knize Drahomíra Polácha Historické toulky Šumperskem. Díky tomu získal autor tohoto článku informace o sošce Piety, která bývala v minulosti umístěna v nice božích muk.