Dolní Studénky – U Antonínka
Turistické cíle • Příroda • Studánka
Některé objevy člověk učiní, že se podívá prostě do mapy. Obdobně se tak stalo, když jsem tak na mapách.cz studoval okolí našeho rodného města.
V úpatí vrchu Dražník (506) mě překvapila značka studánky. Protože to není zas tak daleko a při přechodném ochlazení, které nám závěr letošního dubna to beztak není na sáhodlouhé jízdy mě to inspirovalo alespoň ke krátkému nahlédnutí. Studánka Antonínek nebo Sv. Antoníčka (studánka je zanesená 2x) je vcelku dobře přístupná od Dolních Studének, přesněji od dolního konce (kostel), kolem statku a ohrady s koňmi, dál podle potůčku či strouhy k okraji lesa. Podle obrázku a lavičky, kterou najdeme cestou tudy zřejmě Dolnostudénčané podnikají výpravy do lesa (Dražník je oblíbenou houbařskou lokalitou). Zmíněný obrázek v polích je obdařen zpodobněním dalšího svatého, sv. Floriánka. Ten je v našich zemích (i jinde) oblíben coby patron hasičů, v dřívějších převážně dřevěných vesnicích dosti hořelo.
Pokračujeme podle strouhy a v okraji lesa brzy dorazíme ke studánce. Pramen vytéká z trubky v betonovém soklu. Letopočet 1943 zřejmě označuje datum úpravy místa, písmena SA zcela určitě patří svatému na obrázku. Vytékající vodu používají zdejší zemědělci k napájení dobytka, takže bude i pitná.
U obrázku je i lavička a podle květin (sice umělých) je patrné, že je místo navštěvováno. Svatý Antonín (z Padovy) je oblíbeným světcem v mnoha zemích. Mj. Chtěl obracet na víru i muslimy v Maroku, pro nemoc musel zemi opustit, pobýval na Sicílii, posléze se usadil u Padovy. Proslul jako výřečný kazatel, zemřel r. 1231 ve stáří 36 let, již další rok byl svatořečen, což je jedno z nejrychlejších svatořečení vůbec. Čistě teoreticky by sice na obrázku mohl být i jiný Antonín (na Wikipedii je nejmíň 12 světců toho jména), ale jako o Antonínkovi nebo Antoníčkovi se většinou hovoří z té Padovy.