Pivovar Třemešek
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Kdysi tam stál, stát bude dál. Tak nějak jedna populární skupina opěvovala jeden pivovar nedaleko známého jihomoravského města. Dnes se tam pivo nevaří, žádná škoda (byl jsem v Uherském Hradiště na vojně, tak vím, co tam teklo).
Podobně nedobré pivo zřejmě vařili i v pivovaru na Třemešku u Šumperka. Ostatně pivovar skončil daleko rychleji než ten v Jarošově. Ovšem škoda je poměrně honosné budovy, která „zdobí“ cestu mezi třemešským zámkem a Novým Malínem. Pivovar byl uveden do provozu v r. 1871, stavba byla realizována v tehdy módním „hradním“ slohu. Průmyslové budovy tehdy znázorňovaly sílu kapitálu, která měla připomínat středověkou rytířskou tradici. Vařilo se tu pivo pod značkou Johrsdorfer Bock (Třemešský kozel). Pivovar se počátkem 20. století spojil se šumperským a hanušovickým do jedné akciové společnosti. Zmíněné pivovary měly poněkud šťastnější osud. V Šumperku ještě donedávna fungovala stáčírna (dnes už pouze sklad), budova však stojí a je v celkem dobrém stavu. Hanušovický pivovar pak patří k tahounům regionu, a jeho pivo z hor můžete najít i poměrně daleko od Jeseníků. To třemešské asi nebylo nic moc, přestalo se vařit v r. 1916 (taky byla válka), za 1. republiky se tu ještě vyráběl slad. Právě sladová věž zdejšího pivovaru patří k nejzajímavějším mezi okolními pivovary.
Po 2. světové válce sloužila budova k různým účelům, dokonce i k bydlení. Ovšem obyvatelé nebyli k objektu přehnaně šetrní. Díky jejich péči došlo i ke zřícení části střechy. Dnes už zřejmě budovu nikdo neopraví, takže se čeká, kdy spadne (nebo jestli ji někdo zboří?). Pivovar má v zástavě banka, pozemek za budovou funguje jako sklad. Dle vyjádření znalců jsou pod objektem krásné sklepy, ovšem ty jsou nedostupné. Nakonec stav budovy je takový, že dovnitř se snad nikdo neodváží.