Hrabyně, Památník 2. světové války
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Památník Ostravské operace se začal stavět počátkem 70. let. Dokončený byl roku 1980. Jak se dnes uvádí - typická stavba socialistického monumentalismu. Památník jsem navštívila v letech 1988 a 1990. Pokaždé v jiném režimu. Tomu také odpovídaly expozice.
Roku 2005 byl památník uzavřen, zrekonstruován a znovu otevřen roku 2009 jako Památník 2. světové války.
Expozice v nedaleké budově je zaměřená na dobové fotografie, noviny, články a různé jiné materiály z osvobozeneckých bojů na Ostravsku.
V "socialistické" budově pak jsou expozice ve třech podlažích. Na stěnách si každý připomene, jak válka probíhala téměř den po dni ve všech zúčastněných zemích. Na jiném místě jsou dobové fotografie a promítání, jak šel život v regionu od Rakouska-Uherska přes 1. a 2. republiku, mezitím zábor území po Mnichovu, až k začátku okupace a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.
Dozvíte se o běžném životě civilního obyvatelstva, procházíte domky a byty s dobovým vybavením. Nejsmutnější je procházka expozicí o holocaustu a koncentračních Táborech.
Protifašistickému odboji je věnováno samozřejmě hodně místa. Letcům, vojákům na západní a východní frontě, také v Africe, parašutistům, vyslaným s různými úkoly do Protektorátu, atentátníkům na Heydricha, partyzánům.
V přízemí jsou na stěnách jména všech válečných obětí na našem území. Těch se nedopočítáte...
Seznámíte se s životopisy významných osobností. Ke shlédnutí je k dispozici několik filmů, které běží stále dokola.
Před památníkem je výstava několika tanků a dobových vozidel.
Informace se na vás hrnou ze všech stran. Zapomínat na tuto dobu, pro některé dávno minulou, bychom neměli. Ani my, kteří jsme válku naštěstí nezažili. Pamětníků, kteří by nám mohli vyprávět, stále, jak jde čas, ubývá.