Hrad Helfštýn opět zpřístupněn
Brzy ráno vyrážíme vlakem ze Zlína střed, směr Otrokovice, kde přestupujeme na rychlík do Lipníku nad Bečvou, zde opět přestoupime po hodině čekání na autobus do Týna nad Bečvou.
V Týně vystupujeme na zastávce na návsi a kolem místních potravin a restaurace se zahrádkou stoupáme nahoru k lesu. Cesta pokračuje lesní asfaltkou se serpentýnami až k parkovišti pod hrad, kde si dáme malou pauzu. Pak vystoupáme poslední serpentýnu s výhledy na hrad Helfštýn. Na to, že bylo úterý, bylo zde již ráno hodně lidí. Hrad stojí uprostřed zalesněných kopců nad údolím s řekou Bečvou.
Zřícenina hradu je od roku 1963 chráněnou kulturní památkou ČR. Byl založen počátkem 14. století, rozšířen na přelomu 14. a 15. století, kdy patřil pánům z Kravař. V držení hradu se postupně vystřídalo několik majitelů. Od roku 1947 přešel do majetku Klubu českých turistů Československé obci Sokolské. V pozdějších dobách byl hrad využíván jen k vojenským účelům a od 2. poloviny 18. stol. chátral. V polovině 19. stol. proběhly první úpravy a zpřístupněné zříceniny hradu sloužily k pořádání kulturních akcí. Památkové úpravy z 2. poloviny 20. století narušily historický vzhled a přizpůsobily zříceninu pro potřeby každoročního setkávání uměleckých kovářů - Helfaiston. Od roku 2017 proběhla rekonstrukce hradního jádra. Došlo ke statickému zajištění zdiva, zpřístupnění paláce pomocí lávek, zastřešení pískovaným sklem. Roku 2020 byla dokončena rekonstrukce, a tak si Helfštýn dnes možno prohlédnout po delší době znovu.
Dnes jsou zpřístupněná čtyři nádvoří, pět bran, množství bašt, věží, uvidíte i rozsáhlý systém vnějšího i vnitřního opevnění. Svou rozlohou je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě. K vidění je zajímavá expozice Archeologie odhalující dosud skrytá tajemství dávné historie hradu, historické mincovny v suterénu renesančního paláce na IV. hradním nádvoří, expozice - torzo hradního paláce. Po 200 letech je možné se podívat do všech pater. V pěti místnostech suterénu paláce si prohlédnete expozici uměleckého kovářství s nejzdařilejšími kovanými exponáty - má přes 1300 exponátů. Expozie archeologie - lapidárium, nálezy z výzkumu, numismatiku, kuchyňskou keramiku, kachle s heraldikou, součást výzbroje jezdce, atd. Panelová expozice představí okruhy zájmu správy hradu. Rekonstrukce hradu se opravdu povedla. Po projítí bradnou Helfštýna si vychutnáte nezapomenutelné kouzlo středověku. Hrad je vidět ze všech stran již z dálky. Občerstvit se můžete v hradní restauraci ve vnitřních prostorách hradu nebo dole v dědině v restauraci se zahrádkou nad zastávkou autobusu v Týně nad Bečvou. Hrad Helfštýn je druhá největší hradní stavba v Česku a svou novou podobou se může pochlubit. Částečným zastřešením získal i zajímavé výstavní prostory a krásnou vyhlídku na Moravskou bránu.