Hrad Litice
Na konci 13. století byl vystavěn rodem Drslaviců na strmé skále, kterou ze tří stran obtéká Divoká Orlice, hrad Litice.
Nedlouho po svém vzniku, se stává královským majetkem. Zásadním pro další rozvoj hradu bylo jeho vlastnictví pány z Kunštátu a Poděbrad, kdy nejvýznamnější muž tohoto rodu, český král Jiří z Poděbrad, provedl jeho velkou přestavbu. Stavební dispozice v rozsahu v jakém byly Jiřím z Poděbrad v druhé polovině 15. století realizovány se dochovaly dodnes, i když některé paláce a stavby jsou nyní již zříceninami. Přestavěný, silně opevněný hrad v roce 1469 odolal i při obléhání uherským králem Matyášem Korvínem při jeho tehdejším vpádu do Čech.
Syn Jiřího z Poděbrad, kníže Jindřich I. z Münsterberka, prodává Litici pro velké dluhy v roce 1495 Vilémovi z Perštejna. Správním střediskem rodu Perštejnů byl však nedaleký hrad Potštejn a tak význam litického sídla začíná postupně upadat.
V polovině 16. století kupuje hrad Mikuláš z Bubna. Právě v této době se šlechta stěhuje ze středověkých hradů do nově vystavěných zámků. Bubnové, vlastnící zámky v Žamberku a Doudlebách, hrad opouštějí. Neobydlený hrad se tak začíná postupně měnit ve zříceninu.
První záchranné práce se na hradě uskutečnily koncem 19. století, další a mnohem významnější svým rozsahem pak ve 30. letech 20. století. V roce 1992 po další etapě záchranných prací došlo ke zpřístupnění hradu veřejností.
Hrad Litice je turisticky dostupný po červené turistické značce krátkou procházkou z nádraží v Litici nad Orlicí a nebo taktéž po červené značce z asi 6 kilometrů vzdáleného nádraží v Potštejně. Obě vlakové stanice leží na trati 021 Týniště nad Orlicí-Letohrad.
Hrad Litice je pro veřejnost otevřen od dubna do října o víkendech a svátcích a od května do srpna denně mimo pondělí. Základní vstupné na prohlídku činí 100-, Kč.