Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Pernštejn je jeden z nejvýznamnějších a nejkrásnějších moravských hradů. Od poloviny 13. století byl sídlem rodu pánů z Pernštejna, který dlouhá staletí hrál důležitou roli v politickém dění českého království. Gotický hrad byl až do poloviny 16. století několikrát přebudován a především rozšiřován. Posledními majiteli - do roku 1945 - byli Mitrovští. Nyní je hrad v majetku státu.
Hrad je oblíben filmaři. Natáčela se zde například pohádka Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Jak se budí princezny.....
Na jaře roku 2005 zachvátil hrad velký požár.
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě je rozsáhlý systém hradeb s mohutnou předsunutou čtyřhrannou věží propojenou visutou chodbou s palácem a dalšími baštami. Návštěvníci mají možnost si na hradě prohlédnout nově zrestaurované nástěnné malby v místnostech hradního paláce a zrestaurovaný nábytek z doby, kdy hrad vlastnil rod Mitrovských.
Pernštejn lákal filmaře odjakživa, natočilo se zde více než 30 filmů. V pohádce Václava Vorlíčka Jak se budí princezny z r. 1977 sleduje princezna Růženka ( Marie Horáková ) průvod přicházející ke hradu s princi Jaroslavem a Jiřím ( Janem Hrušínským a Janem Krausem). Tudy se pak princ Jaroslav prosekává hustými keři, aby Růženku zachránil. V komedii Zdeňka Podskalského Kam čert nemůže přichází za soumraku na Pernštejn Faust ( Miroslav Horníček ) a Mefistofela ( Jana Hlaváčová ). V další Vorlíčkově pohádce Pták Ohnivák, kterou natočil v r. 1997, posloužila Černá brána u pátého nádvoří jako maštal pro Zlatohříváka, v seriálu Dobrodružství kriminalistiky, v díle nazvaném Písmo, vyjíždí z Černé brány kočár. V pohádce Ludvíka Ráži Sen o zlaté panně natočené v r. 1995 bylo na pátém nádvoří tržiště, v pohádkovém seriálu O ztracené lásce režiséra Viktora Polesného z r. 2001 se objevuje rovněž páté nádvoří a Tyrolský dvorek. Další z nových pohádek zastupuje též Čert ví proč. Nejtarším zde natáčeným dílem se stal rodinný dobrodružný film z r. 1937 Ztratila se Bílá paní režiséra M. Wassebauera. Slovenská verze Sůl nad zlato z r. 1982. Seriál Návštěvníci je zde Adam Bernau na výletě. Báthory. Mnoho záběrů z Pernštejna se objevuje ve fantasy hororu Van Helsing, paláci věže byly však počítačovímí úpravami změněny skoro k nepoznání. V pohádkovém příběhu Princezna Fantagiro stála na nádvoří kovárna. A na posledy film Wanted 2008.
Více o pohádkách na hradě najdete na www.cestysvamberakem.estranky.cz/clanky/pernstejn-filmari.html, odkud jsme text čerpali.
Jeden z nejnavštěvovanějších hradů, který leží pár kilometrů od Brna, jehož historie sahá až do 13. století.
Cesta z Brna: směr Kuřim, Tišnov, Předklášteří, Borač, Nedvědice
Nádherný impozantní zámek se tyčí kousek za městem Nedvědice. Parkování je zajištěno na dvou parkovištích. V době, kdy jsme zde byli my (nenávštěvní den) bylo bezplatné a nehlídané. Je na něm budka, takže ve dnech návštěvních je zřejmě nutné počítat s parkovným.
Pod hradem (po cestě z parkoviště k hradu) je restaurace s venkovním posezením. V návštěvních dnech se platí za vstup do zámku, krom toho je možnost průvodce a expozic hradu. Doporučuji se předem ujistit, kdy je otevřeno, zámecké exteriéry nejsou rozsáhlé, zato značné fotogenické:)
Přístup k hradu je do mírného kopce, zvládnou jej i děti.
Známý hrad o kterém snad již bylo napsáno hodně. Takže jen můj Pohled na něj z letošního srpna pomocí fotek