Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Hrad Šostýn stával na nízkém kopci nad městem Kopřivnice již od konce 13.století, kdy jej založil hrabě Jindřich z Hückeswagenu. Původní název hradu byl Schornstein. Zatímco hrady Hukvaldy a Starý Jičín stojí na osamělých kopcích, Šostýn vyrostl u Pískovny, v nevýhodné poloze. To mohlo být v dobách vyspělejší dobývací techniky důvodem jeho ztečení a zboření.
Podoba s Jičínem a hradem Hukvaldy je shodná v použití strážní věže, která měla v průměru 6,5 metru. Bylo prý z ní vidět na Hrad Štramberk a také na Hukvaldy. I na Šostýně plnila strážní funkci - obránci a strážci hradu hlídali cestu přes Moravskou bránu. Cesta do věže vedla přes padací most a spolu s malým dvorkem a strážnicí pro posádku byla vysloveně obrannou částí. Teprve za ní se vcházelo po druhém mostě nad příkopem do věžovité brány s propadlištěm, zčásti vytesaným do skály. Hned za branou bylo obytné stavení a nevelký dvůr. V jižní části nádvoří stál palác, jehož suterén se zázračně zachoval a tvoří tak nejlépe zachovalou část hradu.
Hrad Šostýn obklopovalo rozsáhlé předhradí. Hrad měl tak délku více jak 100 metrů a mohl se srovnávat rozlohou i s královským Lukovem nebo Cvilínem. Vnitřní hrad obepínal příkop a mohutný val s nezbytnou palisádou. Než se příchozí dostal až sem, musel zdolat nejspíš ještě dva opevněné pahorky spojené mosty.
Palác měl kamny vytápěný rytířský sál. Jižně od paláce je výrazná plošina na níž byla kamenná parkánová zeď. Za palácem stávala ještě jedna plošina nesoucí zřejmě strážní dřevěnou budovu. Měl-li palác ještě druhé patro, pak to bylo jen podstřešní prostranství podobné jako na Hukvaldech pro potřeby strážných a chod hradu. Sklepy byly zčásti zahloubené ve skále s hliněnou podlahou a byly zde dvě místnosti. Pozoruhodné bylo schodiště, z něhož se prý před lety nalezly ztrouchnivělé dřevěné zbytky po schodech. Vedly z přízemí do suterénu.
Studna na hradě asi nikdy nebyla a vodu brali z cisterny, kam se voda sváděla soustavou dřevěných okapů ze střech. V jednom místě nádvoří stála kovárna. Dvůr byl uzavřen na východě i západě hradbou a vstup do něj opevněn věží nad branou.
Přesný rok zániku Šostýna není známý. O hrad probíhaly boje již roku 1422, kdy jej Mikuláš z Lamberka musel předat olomouckým biskupům. Hrad byl také asi dobyt husitským vojskem Jana Tovačovského z Cimburka v roce 1427. Jako zřícenina se uvádí již roku 1437. Hrad Šostýn se rozpadal a pustnul. Jeho zkázu urychlily požáry a také obyvatelé Kopřivnice a okolních vsí, kteří pilně hrad rozebírali.
Hrad Šostýn se nachází na nevysokém zalesněném kopci 1,5 kilometru jihovýchodně od středu města Kopřivnice v blízkosti městského koupaliště a jeho zříceniny jsou volně přístupné po žluté turistické značce vedoucí z vlakového a autobusového nádraží. Autem je možno zajet až pod vrch a lesní cestou se po 10 minutách chůze dostanete ke zříceninám. Cesta vede okolo památného stromu a pod hradem se nachází obnovený rybník.
http://www.hrady.cz/?OID=299