Raškův kámen, skalní vyhlídka u Kopřivnice
Raškův kámen u Kopřivnice je pozoruhodnou turistickou atrakcí, kterou bychom mohli zařadit stejně tak mezi skalní útvary jako i vyhlídky nebo výletní místa. Navíc lze tento kámen považovat i za odpočinkové místo na NS. Potěší jeho dostupnost a do jisté míry překvapí fakt, že jeho jménem nestojí slavný skokan na lyžích, který se narodil jen necelých 11 km odsud, ale nějaký místní zeman, jemuž patřily okolní lesy. A nečekaná může být také informace, že zde v tomto případě máme před – nebo pod – sebou vlastně kus korálového útesu.
Tedy alespoň podle odborníků to tak je. Prý se jedná o kamenný blok z bělostného vápence, který se ve druhohorách odtrhl od jižního korálového útesu, aby se následně sesunul do hlubin mořské pánve a ve třetihorách byl přesunut na své současné místo, kde se stal skutečnou perlou kopřivnických hor.
Raškův kámen s vyhlídkovou plošinou či můstkem se dnes nachází v nadmořské výšce 492 m a jeho okolí tvoří slíny, jíly a vápence. A také tři památné buky, z nichž jeden nese také Raškovo jméno, nebo pozůstatky tzv. „Havířských ďur“, pocházející převážně z konce 18. století. Barva kamene upoutá už z dálky a hned naznačí, že je tvořen bílými štramberskými vápenci (ty kopřivnické jsou totiž načervenalé).
Na nejvyšším bodě volně přístupného vápencového skaliska byl v roce 1951 nebo 1952 kopřivnickým KČT vybudován železný vyhlídkový můstek, z jehož plošiny se nabízí krásné výhledy ke štramberskému Kotouči, na masiv Červeného kamene i Bílou horu a část města Štramberk.
Izolovaný vápencový blok – známý také jako Raškova vyhlídka - je jedním ze zastavení Laššské naučné stezky, vede k němu žlutá TZ i zelené a šipkové značení NS a jeho návštěvu lze každému jen a jen doporučit.