Hrad Svojanov
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hrad Svojanov se nachází asi 60 km severně od Brna v okrese Svitavy. Od 2. května 2009 byly pro veřejnost otevřeny nové doposud nepřístupné prostory. Jedním z nejzajímavějších je asi dobová mučírna. V areálu hradu se nachází voliéry s dravými ptáky. Dále zde žijí husy, kačer, perličky a kamerunské kozy. Z věže hradu je nádherný výhled do okolí.
Hrad Svojanov připomínaný ve Zbraslavské kronice již roku 1287 nechal zbudovat český král Přemysl Otakar II. Na českomoravském pomezí měl střežit obchodní cestu z Litomyšle do Brna. Po Přemyslově smrti v bitvě na Moravském poli roku 1278 připadl Svojanov jeho vdově, královně Kunhutě. Po smrti královny získal Svojanov její milenec, známý Záviš z Falkenštejna. Ten se od roku 1287 usídlil na hradě natrvalo, aby si zde brzy užíval života plnými doušky s Jitkou, sestrou uherského krále Ladislava IV. Ale již v roce 1290 byl Záviš na příkaz syna Přemysla Otakara II., mladého krále Václava II., popraven.
Svojanov se pak vrátil do zeměpanských rukou, v nichž zůstal až do husitských válek. Vrchol svého významu prožíval ve 14. století, kdy jej císař Karel IV. zařadil mezi dědičné královské hrady. V roce 1419 přešel hrad do rukou pánů z Boskovic, kteří jej někdy okolo roku 1480 pozdně goticky přestavěli. Trčkové z Lípy v přestavbě pokračovali i v letech 1512 – 1547 .
V roce 1569 hrad poškodil požár, což přinutilo jeho tehdejší držitele Žehušické z Nestajova k renesanční přestavbě. Tehdy vznikl nový palác a fasády dostaly podobu pro renesanci typických psaníčkových sgrafit.
Dalšími šlechtickými vlastníky hradu byli do konce 18. století Zárubové z Hustířan a s nimi spříznění Salmové. Značné škody Svojanov utrpěl v 17. století za třicetileté a v 18. století za prusko–rakouské války.
V 19. století využívali soukromí vlastníci hrad k hospodářským účelům a ten postupně chátral. Požár v roce 1842 vyvolal potřebu některých úprav prováděných v duchu empíru.
V roce 1910 koupilo Svojanov město Polička a od té doby probíhají na hradě postupné opravy.
Ke hradu vede cesta bývalým Předhradím, kde se dochovala část někdejších hospodářských budov a základy hradeb. Za příkopem je vnější obvodová hradba s Okrouhlou věží a baštami, k níž na vstupní straně v oblouku přiléhá hospodářská budova. Ze stísněného vstupního prostoru vede cesta mezi hradbami vnějšího okruhu a jádrem k jihu, kde je protáhlý hradní areál upraven jako terasovitá Zahrádka. Na jihozápadě stojí stavení domu zbrojnošů, u kterého se nachází vstup do jádra. K plášťové zdi jádra přiléhá na severozápadě empírově upravená budova starého paláce, zatímco objekt renesančního paláce na severu leží v troskách. Hradu dominuje válcová věž, upravená na rozhlednu. Přízemí starého paláce je klenuté. V jedné z místností je zazděna kostra muže a o níž se vyprávějí různé pověsti. Místnosti v patře mají ploché, malované stropy, pocházející z doby empírových úprav. V domě zbrojnošů se dochovala prostora koníren v přízemí a obytné patro s trámovými stropy.
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad Křetínským potokem při stejnojmenné obci. V době vzniku ve 13. století měl Svojanov podobu oválu s hradbami silnými 3 – 5 m. V severní části byl postaven bergfrit s průměrem 9 metrů, a zdí silnou okolo 3 metrů. Obdélný palác byl stál na severozápadě. Pozdně gotická přestavba z osmdesátých let 15. století hradu přinesla nový hradební okruh s pěti půlkruhovými baštami, a v jedné z nich byla prolomena vstupní brána. Na jihovýchodě stála rozměrná obdélná patrová budova, tzv. dům zbrojnošů či střelců. Jednalo se o sídlo hradní posádky, která bydlela v patře, zatímco přízemí sloužilo jako konírny. Hradbou byl obehnán i prostor před hradem na severu, čímž vzniklo nové Předhradí s hospodářským zázemím. Po roce1569 přispěli Žehušičtí z Nestajova ke zlepšení obytných vlastností hradu tím, že na místě severního ramene plášťové zdi jádra zbudovali renesanční palác.
Na hradě se provází na dvou prohlídkových okruzích. Platí se ovšem i pokud chcete jít pouze do areálu hradu či na věž.
Okruh A
Okruh A představuje interiéry hradního paláce. Tyto prostory získaly současnou podobu v 2. polovině 19. století a život na hradě v té době představují i nyní. Všechny komnaty jsou zařízeny stylovým inventářem. Protože hrad byl v 19. století převážně vlastnictvím drobné šlechty, měšťanů či průmyslníků, také vybavení je víceméně v měšťanském stylu.
Okruh B
Zatímco okruh A představuje obytné a reprezentativní prostory, v rámci okruhu B uvidíte spíše "zázemí" hradu. Prohlídka začíná ve sklepení hradního paláce.
Okruh C - prohlídka venkovních prostor hradu
Otevřeno je v návštěvní době:
V listopadu a březnu o víkendech od 10 do 17 hodin.
V dubnu a říjnu o víkendech a státních svátcích od 9 do 17 hodin.
Od května do září denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
V červenci a srpnu denně včetně pondělí od 9 - 18 hod.
Od 13. prosince do 4. března je hrad uzavřen.
Poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby.
Mimo uvedenou dobu je prohlídka hradu možná pro hromadné skupiny
po dohodě.
Vstupné v roce 2011:
Okruh A - v měsíci dubnu interiéry 1. patra a sklepení paláce s průvodcem + volná prohlídka areálu hradu bez průvodce:
Hradní palác – interiéry přízemí a 1. patra s průvodcem
+ volná prohlídka areálu hradu bez průvodce
Dospělí................................................80,- Kč
Děti, studenti, důchodci.........................50,- Kč
Rodina (rodiče + 2 děti)........................240,- Kč
Okruh B - v měsíci dubnu sklepení a mučírna součástí okruhu A, ostatní mimo provoz.
Sklepení, kuchyně, mučírna, hradby, dům zbrojnošů s průvodcem
+ volná prohlídka areálu hradu bez průvodce
Dospělí................................................80,- Kč
Děti, studenti, důchodci.........................50,- Kč
Rodina (rodiče + 2 děti)........................240,- Kč
Okruh A+B:
Zvýhodněná cena pro oba prohlídkové okruhy s průvodcem
+ volná prohlídka areálu hradu bez průvodce
Dospělí..............................................140,- Kč
Děti, studenti, důchodci.........................85,- Kč
Rodina (rodiče + 2 děti)........................430,- Kč
Okruh C:
Volná prohlídka areálu hradu
(nádvoří, hradby, výstup na věž, zahrada) bez průvodce
Dospělí................................................30,- Kč
Děti, studenti, důchodci..........................20,- Kč
Rodina.................................................90,- Kč
Po předložení rodinného pasu a motorkářského pasu obdržíte slevu 10%. Tato sleva se nevztahuje na kulturní akce.