hrad Věžka u Druztové
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Věžka
Hrad stojí na vysoké buližníkové skále, na levém břehu Berounky. Původní podoba hradu Věžka je naznačena už jeho pojmenováním. Malá obytná věž byla natolik charakteristickým, odevšad dobře viditelným prvkem, že hradu propůjčila jméno. Kromě obytné věže tu stály už jen další čtyři stavení. Dvě menší palácové budovy podsklepené. Jedna přiléhala na jihu těsně k věži, druhá stála volně zakomponovaná do východního opevnění. A při západní hradbě se nacházely dva menší provozní, nebo obytné objekty, sloužící patrně personálu. Obrana spočívala na hradbě, na jihozápadě zesílené parkánem.
Jihozápadní palác a obytná věž spolu vytvářely malé hradní jádro obklopené ostatní zástavbou.
Stavebník hradu Racek ze Švamberka byl synem Ratmíra a jeho ženy Žižky. Měl dvě ženy Marii (zemřela předčasně bezdětná) a Ofku. Ofka mu dala tři syny Hynka, Buška a Ješka. Kdy se Racek narodil, nevíme. Roku 1351 se poprvé připomíná na Věžce, kde do konce svého života sídlil. Zemřel roku 1377.
K jeho malému panství patřily vsi Druztová a Dolany. Později, prý Racek na paměť své první ženy postavil kostel Maří Magdaleny s dvorem a farou proti hradu. Po Rackově smrti jeho synové Hynek, Ješek a Bušek hrad postoupili Otíkovi z Chrástu. Pro Otíkův odboj proti králi byl hrad na podzim roku 1405 oblehnut. Obléhání skončilo na jaře roku 1406. Hrad byl opět vydán Otíkovi. Před rokem 1410 Věžku zdědil jeho syn Petr z Chrástu. Petr obdržel roku 1415 ves Třemešnou od krále Václava IV.. Držení Třemošné mu roku 1420 potvrdil i Zikmund a navíc mu daroval Nynice. Krátce na to přestoupil Petr k husitské straně. V roce 1422 mu Zikmund panství odňal a připsal jej městu Plzni. V této době je otázka držby hradu nejasná. Ale roku 1434 drží Věžku opět Petr a postupuje ji Přibíkovi z Klenové. Poté hrad pustne a již není obnoven.
Severně od hradu, na kopci nad ním, se nacházejí zbytky obléhacího tábora.V roce 1478 hrad oblehlo spojené vojsko Plzeňských a Maďarů Matyáše Korvína a definitivně jej zničilo. Postupem času zřícenina zanikla téměř celá, návrší zpustlo a zarostlo křovím a stromy.
V šedesátých letech akademický malíř Václav Uchytil společně s dětmi z historického kroužku z Druztové začal čistit celé návrší a vybudoval přístupovou cestu. Tyto zásahy do lokality nebyly zrovna šťastné a vedly de facto k jejímu nenávratnému zničení.
Hrad Věžka s okolím je jedinečnou ukázkou malého šlechtického statku ze 14. století.
Lukáš Hanzl