Hradec nad Moravicí - morový sloup
Turistické cíle • Památky a muzea • Boží muka
Po prohlídce skvostného hradeckého zámku a části přírodního parku jsme v pozdním odpoledni zamířili nazpět k vlaku. Po překročení mostu přes Moravici manželka, lekající mi už žízní, zavětřila hospodu a z posledních sil zamířila k blízké pivnici Na Staré poště. Já ale ještě ze Žimrovické zamířil do ulice Slezské, neboť jsem na jejím kraji zahlédl zajímavou sakrální stavbičku – jakási boží muka. Nacházela se na samém okraji soukromé zahrady a od silnice byly oddělena nízkým, umně vykovaným kovovým plůtkem. Při pohledu zblízka jsem si už zařazením této skoro třímetrové stavbičky do kategorie božích muk nebyl tak jist... a vskutku: články, pohupující se na vlnách netu, hovoří o morovém sloupu. V době napoleonských válek byl postaven na paměť epidemií strašné morové nákazy, která nejen tady, ale i v celém okolním Slezsku a na Moravě zabila tolik lidí...
Morový sloup je prostý a jednoduchý. Stejně jakým byl život tehdejších obyvatel, živících se v sousedním Hradci i tady v Podolí převážně soukenictvím a domácím přadláctvím. Zastřešená hlavice sloupu je obdařena čtyřmi výklenky, obracející se na každou světovou stranu jedním a v nich jsou umístěny pomalované plechové tabulky. Nyní už se jedná jen o kopie, neboť originály jsou umístěny v Městském muzeu.
První výklenek zdobí obrázek Krista, modlícího se na hoře Olivetské, druhý pak nápis Památka moru v roce 1815 – 16 na Moravě a ve Slezsku.
Plechová tabulka ve třetím výklenku byla pronikavě ozářena sluncem, takže jsem z ní neviděl ani zbla. Stejně jako ze čtvrtého, viditelného ostatně pouze z té nepřístupné zahrady.
Škoda.
Mají se na nich nacházet další biblické výjevy. Jeden má zobrazovat ukřižování Krista na Kalvárii a na tom posledním je prý vymalováno sedm nebožtíků, ležících v úmrlčí komoře...