Nad Radošovem (část obce Kyselka) se nachází zajímavé pravěké hradiště Stengelberg. Lokalita leží na vrchu Košťál a proto se také tak někdy a někým nazývá. Hradiště bylo vybudováno na místě, které je dnes v těsné blízkosti řeky Ohře. Ta obtéká jeho jižní a severozápadní část a vytváří zde dlouhý a výrazný meandr.
Archeologický průzkum v roce 1985 ve vnitřním příkopu akropole se omezil pouze na jednu zjišťovací sondu o rozměrech 1 x 1 metr. Přesto však výsledky byly více než zajímavé. Archeologický materiál zde nalezený stačil pro určení lokality a její datování do mladší doby bronzové. Bylo zde nalezeno 21 fragmentů keramických nádob a mazanic. Podle jednoho zlomku keramiky se hradiště datuje do období popelnicových polí, patrně doba knovízská, halštatské. Hradiště však bylo využíváno i v raném středověku. Podrobný archeologický výzkum na této lokalitě nebyl nikdy prováděn.
Vrch Košťál má neobvyklý tvar. Jeho vrchol tvoří náhorní planina orientovaná ve směru severozápad – jihovýchod o délce cca 1.100 metrů a šířce až 300 metrů. Nadmořská výška činí přibližně 466 metrů. Poměrně úzká náhorní planina spadá na straně jižní, západní a severní straně strmě do údolí řeky Ohře. Svahy jsou na některých místech pokryté mohutnou vrstvou kamenné suti, která budí dojem Kamenného moře, ale je pravděpodobně pozůstatkem valů neznámé konstrukce (asi pravěká hradba). Na straně východní vyúsťuje plocha ostrohu z náhorního masivu. Hradiště je zde odděleno příčným valem.
Lokalita je přístupná pohodlnou Starou cestou zvolna stoupající z obce Radošov k východnímu předhradí směrem do prostoru Vojenského újezdu Hradiště. Já jsem se tam podíval z druhé strany. Jel jsem autem směr Velichov a po překonání kopce jsem za zatáčkou zastavil napravo od silnice, kde je odstavná plocha. Výhodou této varianty je lepší nadmořská výchozí výška. Kousek zpět lze v lese vysledovat vyšlapanou pěšinu, kterou jsem došel ke kamennému moři a odtud je to jen kousek na náhorní plošinu. Je pravda, že z vlastního hradiště toho tam moc nezbylo, člověk by potřeboval odborný komentář, aby se zorientoval. Ale zato je z lokality dokonalý přehled po okolní krajině, včetně fascinujících výhledů do údolí Ohře.
Lokalita je volně přístupná, ale žádné značení zde není. Vstupné se neplatí. Před návštěvou je však dobré „zavolat na dispečink divokým prasatům“, jelikož jsem si všiml, že to je patrně jejich oblíbené území a tudíž by člověk měl být opatrný.
*
Další zajímavá místa v okolí, která jsem navštívil: