Loading...
Křížové kameny bývají občas nesprávně označovány za smírčí kříže, od kterých se liší mj. důvodem svého vzniku. I křížové kameny jsou však památkou nesmírně zajímavou, občas s příběhem a někdy jen tajuplné jako onen hrad v známém (nejen) jihoevropském pohoří. A jeden takový pískovcový kámen najdeme také v severočeském okresním městě Jablonec nad Nisou.
Kámen pochází z II. poloviny 17. století, ale v Jablonci se objevil až mnohem později. Původně totiž stával u pivovarských rybníků ve Vrkoslavich, odkud byl přemístěn k budově jabloneckého vlastivědného muzea. Následovalo „dvorkové intermezzo“ a potom již umístění k jižní stěně kostela sv. Anny. A tak získal Jablonec jednu ze svých vůbec nejstarších památek.
Kříž je v tomto případě vytesaný do pískovcového hranolového bloku a je na něm vyrytý německý nápis, který světu sděluje, že v roce 1666 „na tomto místě“ umrzl Hans Kleinert. Předpokládá se, že tento křížový kámen ještě téhož roku nechal zhotovit Georg Weis, jehož jméno na kameni také najdeme. Zajímavé ovšem je, že podle regionální lidové pověsti tady tenkrát umrzli tři pašeráci.
Jablonecký křížový kámen (v centrálním registru má číslo 0529) byl již několikrát renovován, poprvé údajně v polovině 18. století, naposledy v roce 2001. Kámen je vysoký 126 cm, široký 48 cm a jako jeho tloušťka je uváděna hodnota 34 cm. Reliéf kříže se nachází na obou jeho stranách.
Kostel sv. Anny, u kterého je křížový kámen umístěn, se nachází na křižovatce ulic Kostelní a Soukenná. První ulice je adresou kostela, ta druhá popisovaného kamene.