Loading...
Přestože před sebou v případě početného souboru soch, které zdobí jabloneckou farní – nebo chcete-li Getsemanskou – zahradu, nemáme památku nikterak věkovitou, můžeme ji v tomto severočeském městě označit za jednu z nejzajímavějších. I proto byl tento soubor soch pocházející z roku 1829 zařazen mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958. Autorem souboru soch Agónie v Getsemanské zahradě a sousoší Loučení Krista s Pannou Marií je s největší pravděpodobností kamenický mistr Ignác Martinec, a to na základě objednávky obchodníka s přízí Ferdinanda Hübera a jeho syna. Proto také tyto sochy byly původně umístěny v obci Rádlo a do Jablonce se stěhovaly až v roce 1966. Předtím však musely strávit rok v restaurátorské dílně.
Soubor soch Agónie v Getsemanské zahradě a sousoší Loučení Krista s Pannou Marií najdeme v Kostelní ulici a můžeme jej jistě označit za unikátní regionální památku nebo alespoň za regionálně významnou památku lidového kamenického umění, Koneckonců k těmto sochám dříve vždy na Zelený čtvrtek a Velký pátek kráčelo celé procesí věřících.
Ve farní Getsemanské (Olivetské) zahradě u Domu Jana a Josefa Scheybalových (původně fara, v současnosti jablonecké informační centrum) dnes můžeme vidět celkem devět – v letech 2011 až 2012 vodní párou očištěných - soch: Jedná se o Krista klečícího a modlicího se, Krista loučícího se se svou matkou, sv. Petra spícího s mečem v ruce, sv. Jakuba a sedícího sv. Jana Evangelistu. Celý soubor ještě doplňují kónicky se zužující sloup s andělem držícím kalich hořkosti a dvojice andělů na sloupech oplocení.
Za zmínku ještě stojí fakt, že dvě sochy musely v nedávné minulosti někde zmizet, protože podle evidenčního listu této nemovité kulturní památky bylo v Rádle těch odpočívajících apoštolů celkem pět.