Jablonec nad Nisou – secesní exportní dům (budova muzea)
Budova, ve které dnes sídlí slavné jablonecké Muzeum skla a bižuterie, se může pyšnit neskrývaným půvabem i dlouhou a zajímavou historií, ve které hrála významnou roli číslovka čtyři. Památkově chráněná budova, kterou dnes najdeme na adrese U Muzea č. 4, totiž byla - ve stylu tzv. florální secese – postavena v roce 1904 (a aby těch čtyřek nebylo málo, objekt se kolaudoval 12.4.1904). Autorem projektu byl významný architekt přelomu 19. a 20. století Emilian Herbig, který budovu postavil jako exportní dům firmy Zimmer & Schmidt. V roce 1964 se pak objevila velmi zajímavá přístavba bočního schodiště z monolitického betonu, jejíž podobu navrhl ing. arch. Karel Pelant.
Zajímavé také je, že „definitivně“ byla stavba tohoto secesního objektu dokončena až druhou etapou v roce 1923 a jablonecké muzeum (mimochodem založené také v roce 1904) se do jeho znárodněných prostor stěhovalo v roce 1949. Někdejší exportní (exportérský) dům firmy Zimmer & Schmidt je považován nejen za typický jablonecký secesní dům, ale také patří k těm vůbec nejvýstavnějším. Navíc byl velmi kvalitně rekonstruovaný.
Někdejší exportní dům je v podstatě řadový městský dům na obdélníkové parcele. Na jeho východní straně je přistavěno tzv. Pelantovo schodišťě, na jižní straně pak najdeme bývalou provozní přístavbu. Dům má celkem 4 nadzemní a 2 podzemní podlaží. Nad hlavním severním průčelím, které je přísně symetrické, je střecha členěna věžičkami, štíty a vikýři ve tvaru gotického trojlístu. Hlavní vstup je umístěn ve střední ose a celá fasáda je pokryta bohatými florálními štuky. Při východní architektonicky neřešené fasádě je přistavěno monolitické schodiště, které však po odstranění skleněné mozaiky ztratilo svůj původní zajímavý výraz. Jižní fasáda je zdobená jednoduchým geometrickým štukovým dekorem a členěna balkony i lodžiemi. Interiéry budovy byly několikrát výrazně přestavěny, naposledy v letech 2001 až 2004, kdy také zmizel poslední trámový strop.