Jedle nad Pitným pavilonem – Karlova Studánka
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Poněkud sáhodlouhý název stromu popisuje lokalizaci místa výskytu památného stromu. Jedle bělokorá (Abies alba) patřila dřív v druhovém výskytu našich horských lesů k daleko početněji zastoupenému taxonu. Bohužel po vytěžení původních jedlobukových porostů byly v lesích více nahrazovány monokulturním smrkem.
V poslední době se naštěstí (zčásti) od tohoto způsobu hospodaření upouští a lesníci se pokoušejí skladbu našich lesů přeci jen zpestřit.
Než však budou lesy plné vzrostlých stromů jiných druhů (než samých smrků), musíme se pokochat těmi, které nám zanechali prozíraví předkové. Výborně se ka takovému účelu hodí různé parky (městské, lázeňské), kde můžeme narazit na leckdy už hodně zajímavé „kousky“.
Nejinak je tomu v lázeňském parku v Karlově Studánce. Park je vlastně celkové území Karlovy Studánky a objevíme v ní v současné době 4 památné stromy. Zcela největší (nejvyšší) je jedle nad Pitným pavilonem. Památným stromem je vyhlášena v roce 2001, a jestli byl tehdy odhadovaný věk 200 let, můžeme dnes odhadovat (s malým zaokrouhlením) dejme tomu 220. Tehdejší výška se udávala 49 m, takže klidně se dnes bude blížit padesátce metrů. Obvod kmene 405 cm bude zas o nějaký milimetřík větší. Kmen se v cca 2 m dělí na dvě části, šíře koruny dosahuje až 12 m.
Pokud se údaje nemýlí, má jít výškově o druhou nejvyšší jedli v ČR, první je Fremuthova jedle u Folmavy (Domažlicko). Když to tak vezmeme v potaz, je tedy v Karlově Studánce nejvyšší jedle českého Slezska.
Karlova Studánka je tak místem s výskytem stromů v čelních rozměrových pozicích pomyslného žebříčku, nedaleká Vévodkyně (směr na Ludvíkov) je v současnosti vůbec nejmohutnější památná jedle v ČR.